Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Borås

14 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 218.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Borås har Internationella Engelska Skolan Borås (243.1), följd av Sandgärdskolan 7-9 (235.8) och Malmen Montessori (233.6).

Av skolorna i listan är 10 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 218.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan BoråsEnskild243.1#461 av 1587
2Sandgärdskolan 7-9Kommunal235.8#590 av 1587
3Malmen MontessoriEnskild233.6#633 av 1587
4Borås Kristna skolaEnskild227.4#792 av 1587
5Dalsjöskolan 7-9Kommunal224.7#851 av 1587
6Engelbrektskolan 7-9Kommunal223.9#870 av 1587
7Kunskapsskolan BoråsEnskild222.4#903 av 1587
8Fristadskolan 7-9Kommunal218.5#1002 av 1587
9Viskaforsskolan 7-9Kommunal214.8#1081 av 1587
10Daltorpskolan 7-9Kommunal210.5#1181 av 1587
11Björkhöjdskolan 7-9Kommunal208.7#1219 av 1587
12Bodaskolan 7-9Kommunal206.9#1252 av 1587
13Erikslundskolan 7-9Kommunal198.2#1405 av 1587
14Särlaskolan 7-9Kommunal188.4#1487 av 1587

SALSA i Borås

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Borås243.1228.0+10.0
2Viskaforsskolan 7-9214.8215.0+8.0
3Engelbrektskolan 7-9223.9226.0+7.0
4Erikslundskolan 7-9198.2198.0+7.0
5Särlaskolan 7-9188.4196.0+1.0
6Borås Kristna skola227.4208.0-1.0
7Sandgärdskolan 7-9235.8237.0-3.0
8Bodaskolan 7-9206.9210.0-3.0
9Fristadskolan 7-9218.5231.0-5.0
10Dalsjöskolan 7-9224.7223.0-6.0
11Björkhöjdskolan 7-9208.7207.0-6.0
12Kunskapsskolan Borås222.4235.0-9.0
13Malmen Montessori233.6247.0-14.0
14Daltorpskolan 7-9210.5217.0-23.0

Vanliga frågor om Borås

Vilka är de bästa skolorna i Borås?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Borås den högst rankade grundskolan i Borås med meritvärde 243.1. Andra topprankade skolor inkluderar Sandgärdskolan 7-9 (235.8) och Malmen Montessori (233.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Borås?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Borås?

Underlaget innehåller 10 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.