Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Borlänge

7 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 198.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Borlänge har Kunskapsskolan Borlänge (227.5), följd av Ornäs skola (222.5) och Domnarvets skola (218.2).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 198.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Kunskapsskolan BorlängeEnskild227.5#791 av 1587
2Ornäs skolaKommunal222.5#901 av 1587
3Domnarvets skolaKommunal218.2#1012 av 1587
4ForssaklackskolanKommunal209.6#1202 av 1587
5Gylle skola 7-9Kommunal205.0#1279 av 1587
6MaserskolanKommunal195.7#1430 av 1587
7ImmanuelskolanEnskild113.5#1576 av 1587

SALSA i Borlänge

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Maserskolan195.7178.0+23.0
2Gylle skola 7-9205.0205.0-3.0
3Domnarvets skola218.2222.0-9.0
4Ornäs skola222.5228.0-11.0
5Forssaklackskolan209.6230.0-14.0
6Kunskapsskolan Borlänge227.5232.0-19.0

Vanliga frågor om Borlänge

Vilka är de bästa skolorna i Borlänge?

Enligt meritvärde 2026 är Kunskapsskolan Borlänge den högst rankade grundskolan i Borlänge med meritvärde 227.5. Andra topprankade skolor inkluderar Ornäs skola (222.5) och Domnarvets skola (218.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Borlänge?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Borlänge?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.