Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Botkyrka

18 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 231.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Botkyrka har Trädgårdsstadsskolan (269.1), följd av JENSEN grundskola Kvarnsjön (258.0) och Kunskapsskolan Tumba (251.6).

Av skolorna i listan är 14 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 231.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1TrädgårdsstadsskolanKommunal269.1#124 av 1587
2JENSEN grundskola KvarnsjönEnskild258.0#243 av 1587
3Kunskapsskolan TumbaEnskild251.6#327 av 1587
4FalkbergsskolanKommunal251.5#329 av 1587
5Freinetskolan KastanjenEnskild251.3#331 av 1587
6HammerstaskolanKommunal251.0#336 av 1587
7BroängsskolanKommunal249.2#365 av 1587
8Rikstens skolaKommunal246.8#403 av 1587
9TunaskolanKommunal239.2#518 av 1587
10Björkhaga SkolaKommunal233.8#630 av 1587
11EleonoraskolanKommunal232.1#679 av 1587
12Botkyrka Friskola F-9Enskild229.6#737 av 1587
13Malmsjö skolaKommunal227.7#787 av 1587
14Karsby International SchoolKommunal207.4#1241 av 1587
15SkogsbacksskolanKommunal201.1#1359 av 1587
16GrindtorpsskolanKommunal199.0#1395 av 1587
17FittjaskolanKommunal187.0#1498 av 1587
18KvarnhagsskolanKommunal182.3#1523 av 1587

SALSA i Botkyrka

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Freinetskolan Kastanjen251.3210.0+59.0
2Botkyrka Friskola F-9229.6203.0+55.0
3JENSEN grundskola Kvarnsjön258.0222.0+34.0
4Hammerstaskolan251.0197.0+31.0
5Karsby International School207.4191.0+31.0
6Rikstens skola246.8233.0+28.0
7Broängsskolan249.2227.0+22.0
8Malmsjö skola227.7212.0+19.0
9Tunaskolan239.2224.0+12.0
10Kvarnhagsskolan182.3191.0+12.0
11Trädgårdsstadsskolan269.1245.0+8.0
12Björkhaga Skola233.8208.0+5.0
13Skogsbacksskolan201.1209.0+4.0
14Falkbergsskolan251.5242.0-4.0
15Grindtorpsskolan199.0200.0-6.0

Vanliga frågor om Botkyrka

Vilka är de bästa skolorna i Botkyrka?

Enligt meritvärde 2026 är Trädgårdsstadsskolan den högst rankade grundskolan i Botkyrka med meritvärde 269.1. Andra topprankade skolor inkluderar JENSEN grundskola Kvarnsjön (258.0) och Kunskapsskolan Tumba (251.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Botkyrka?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Botkyrka?

Underlaget innehåller 14 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.