Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Enköping

8 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 216.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Enköping har Robinson Vårfru (246.5), följd av Kunskapsskolan Enköping (235.0) och Örsundsbroskolan (228.5).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 216.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Robinson VårfruEnskild246.5#411 av 1587
2Kunskapsskolan EnköpingEnskild235.0#607 av 1587
3ÖrsundsbroskolanKommunal228.5#770 av 1587
4EnöglaskolanKommunal222.8#895 av 1587
5BergvretenskolanKommunal220.6#943 av 1587
6S:t IliansskolanKommunal209.6#1198 av 1587
7KorsängsskolanKommunal203.2#1320 av 1587
8FjärdhundraskolanKommunal165.5#1553 av 1587

SALSA i Enköping

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Enöglaskolan222.8196.0+11.0
2Bergvretenskolan220.6229.0+9.0
3Kunskapsskolan Enköping235.0239.0+3.0
4S:t Iliansskolan209.6215.0-3.0
5Korsängsskolan203.2209.0-5.0
6Robinson Vårfru246.5243.0-12.0
7Fjärdhundraskolan165.5209.0-21.0
8Örsundsbroskolan228.5226.0-22.0

Vanliga frågor om Enköping

Vilka är de bästa skolorna i Enköping?

Enligt meritvärde 2026 är Robinson Vårfru den högst rankade grundskolan i Enköping med meritvärde 246.5. Andra topprankade skolor inkluderar Kunskapsskolan Enköping (235.0) och Örsundsbroskolan (228.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Enköping?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Enköping?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.