Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Falkenberg

6 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 220.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Falkenberg har Vesterhavsskolan (250.0), följd av Falkenbergs Montessoriskola (240.8) och Apelskolan (220.2).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 1 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 220.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1VesterhavsskolanEnskild250.0#352 av 1587
2Falkenbergs MontessoriskolaKommunal240.8#488 av 1587
3ApelskolanKommunal220.2#950 av 1587
4TullbroskolanKommunal209.0#1214 av 1587
5Tångaskolan 2Kommunal204.4#1290 av 1587
6SkogstorpsskolanKommunal197.9#1408 av 1587

SALSA i Falkenberg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Apelskolan220.2211.0+6.0
2Vesterhavsskolan250.0239.0+3.0
3Tångaskolan 2204.4213.0+2.0
4Tullbroskolan209.0221.0-3.0
5Falkenbergs Montessoriskola240.8221.0-13.0
6Skogstorpsskolan197.9223.0-14.0

Vanliga frågor om Falkenberg

Vilka är de bästa skolorna i Falkenberg?

Enligt meritvärde 2026 är Vesterhavsskolan den högst rankade grundskolan i Falkenberg med meritvärde 250.0. Andra topprankade skolor inkluderar Falkenbergs Montessoriskola (240.8) och Apelskolan (220.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Falkenberg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Falkenberg?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 1 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.