Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Falun

9 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 223.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Falun har Innovitaskolan Falun (259.7), följd av Montessoriskolan i Falun (242.3) och Internationella Engelska Skolan Falun (236.9).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 223.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Innovitaskolan FalunEnskild259.7#218 av 1587
2Montessoriskolan i FalunKommunal242.3#469 av 1587
3Internationella Engelska Skolan FalunEnskild236.9#568 av 1587
4Västra SkolanKommunal229.2#746 av 1587
5Friskolan MosaikEnskild226.8#812 av 1587
6HälsinggårdsskolanKommunal218.4#1003 av 1587
7BjursåsskolanKommunal202.2#1339 av 1587
8SvärdsjöskolanKommunal201.2#1356 av 1587
9BritsarvsskolanKommunal198.1#1406 av 1587

SALSA i Falun

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Svärdsjöskolan201.2218.0+2.0
2Innovitaskolan Falun259.7250.0-2.0
3Internationella Engelska Skolan Falun236.9248.0-3.0
4Västra Skolan229.2238.0-4.0
5Montessoriskolan i Falun242.3243.0-9.0
6Friskolan Mosaik226.8262.0-10.0
7Bjursåsskolan202.2211.0-12.0
8Britsarvsskolan198.1236.0-17.0
9Hälsinggårdsskolan218.4232.0-20.0

Vanliga frågor om Falun

Vilka är de bästa skolorna i Falun?

Enligt meritvärde 2026 är Innovitaskolan Falun den högst rankade grundskolan i Falun med meritvärde 259.7. Andra topprankade skolor inkluderar Montessoriskolan i Falun (242.3) och Internationella Engelska Skolan Falun (236.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Falun?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Falun?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.