Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Gävle

12 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 210.7.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Gävle har Kunskapsskolan Gävle (240.7), följd av Internationella Engelska Skolan Gävle (234.4) och Prolympia, Gävle (231.6).

Av skolorna i listan är 7 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 210.7.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Kunskapsskolan GävleEnskild240.7#489 av 1587
2Internationella Engelska Skolan GävleEnskild234.4#623 av 1587
3Prolympia, GävleEnskild231.6#693 av 1587
4Stigslunds skolaKommunal228.9#757 av 1587
5VallbacksskolanKommunal219.0#978 av 1587
6Nynässkolan 7-9Kommunal217.8#1023 av 1587
7LillhagsskolanKommunal217.0#1039 av 1587
8SofiedalskolanKommunal213.7#1114 av 1587
9Vittra GävleEnskild210.9#1173 av 1587
10Bergby Centralskola 1-9Kommunal210.2#1188 av 1587
11Stora SätraskolanKommunal208.2#1224 av 1587
12Magelungens Grundskola GävleEnskild95.8#1582 av 1587

SALSA i Gävle

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Bergby Centralskola 1-9210.2214.0+35.0
2Vittra Gävle210.9183.0+23.0
3Internationella Engelska Skolan Gävle234.4234.0+5.0
4Stora Sätraskolan208.2181.0-7.0
5Nynässkolan 7-9217.8220.0-9.0
6Kunskapsskolan Gävle240.7226.0-10.0
7Stigslunds skola228.9245.0-10.0
8Lillhagsskolan217.0228.0-10.0
9Prolympia, Gävle231.6241.0-11.0
10Vallbacksskolan219.0231.0-11.0
11Sofiedalskolan213.7234.0-21.0

Vanliga frågor om Gävle

Vilka är de bästa skolorna i Gävle?

Enligt meritvärde 2026 är Kunskapsskolan Gävle den högst rankade grundskolan i Gävle med meritvärde 240.7. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Gävle (234.4) och Prolympia, Gävle (231.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Gävle?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Gävle?

Underlaget innehåller 7 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.