Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Göteborg

81 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 229.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Göteborg har JENSEN grundskola Göteborg (297.8), följd av Montessoriskolan Casa (274.5) och Montessoriskolan Skäret (269.5).

Av skolorna i listan är 45 kommunala och 36 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 229.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1JENSEN grundskola GöteborgEnskild297.8#11 av 1587
2Montessoriskolan CasaEnskild274.5#77 av 1587
3Montessoriskolan SkäretEnskild269.5#117 av 1587
4Stiftelsen The English School GothenburgEnskild269.3#122 av 1587
5Noblaskolan KvibergEnskild269.2#123 av 1587
6VasaskolanEnskild268.1#133 av 1587
7VictoriaskolanEnskild267.9#136 av 1587
8Göteborgs Högre Samskola gr.Enskild267.8#138 av 1587
9Noblaskolan Nya Hovås åk 6-9Enskild266.6#146 av 1587
10Böskolans friskolaEnskild263.3#178 av 1587
11Innovitaskolan S:t JörgenEnskild262.4#185 av 1587
12Ebba Petterssons PrivatskolaEnskild261.5#196 av 1587
13Franska skolan Göteborg 6-9Enskild261.2#199 av 1587
14Nordlyckeskolan 7-9Kommunal259.6#220 av 1587
15Lindåsskolan F-9Kommunal258.8#232 av 1587
16Communityskolan GårdstenEnskild255.7#268 av 1587
17Noblaskolan LindholmenEnskild254.7#280 av 1587
18Påvelundsskolan F-9Kommunal254.4#286 av 1587
19Härlandatjärnskolan F-9Kommunal253.7#295 av 1587
20AssaredsskolanEnskild253.6#296 av 1587
21Trulsegårdsskolan 7-9Kommunal250.2#347 av 1587
22Montessoriskolan Elyseum 6-9Kommunal249.8#356 av 1587
23ISGR/Swedish-EnglishKommunal249.5#360 av 1587
24Nordhemsskolan 1-9Kommunal249.1#366 av 1587
25Hovåsskolan F-9Kommunal248.8#373 av 1587
26Önneredsskolan F-9Kommunal248.1#383 av 1587
27Fiskebäcksskolan F-9Kommunal246.8#404 av 1587
28Prolympia GöteborgEnskild246.6#408 av 1587
29MartinaskolanEnskild246.5#410 av 1587
30Kärralundsskolan F-9Kommunal244.8#433 av 1587
31KristinaskolanEnskild243.3#459 av 1587
32Styrsöskolan F-9Kommunal242.9#464 av 1587
33Fridaskolan KvillebäckenEnskild241.2#481 av 1587
34Torslandaskolan 7-9Kommunal240.6#490 av 1587
35Torpaskolan F-9Kommunal240.0#504 av 1587
36Sannaskolan 7-9Kommunal237.3#561 av 1587
37Nygårdsskolan F-9Kommunal237.3#562 av 1587
38DrakbergsskolanEnskild235.9#585 av 1587
39Katolska skolan av Notre DameEnskild233.9#627 av 1587
40Rudolf Steinerskolan GöteborgEnskild233.8#629 av 1587
41Kunskapsskolan KrokslättEnskild233.0#655 av 1587
42Innovitaskolan JohannebergEnskild232.8#661 av 1587
43ÄnglagårdskolanEnskild232.5#674 av 1587
44Montessoriskolan CentrumEnskild232.3#677 av 1587
45Jättestensskolan F-9Kommunal232.2#678 av 1587
46Kålltorpsskolan 7-9Kommunal228.9#752 av 1587
47Internationella Engelska Skolan JohannebergEnskild228.7#762 av 1587
48AlgebraskolanEnskild224.7#849 av 1587
49Bergumsskolan F-9Kommunal223.0#891 av 1587
50Kvibergsskolan F-9Kommunal221.9#912 av 1587
51Kärraskolan F-9Kommunal221.8#915 av 1587
52Guldhedsskolan F-9Kommunal220.0#955 av 1587
53Brunnsboskolan F-9Kommunal215.9#1067 av 1587
54Fridaskolan KallebäckEnskild213.9#1109 av 1587
55Gamlestadsskolan F-9Kommunal213.8#1111 av 1587
56Skytteskolan F-9Kommunal212.6#1142 av 1587
57Klarebergsskolan F-9Kommunal212.0#1150 av 1587
58Vittra KronhusparkenEnskild211.4#1164 av 1587
59Viljaskolan AngeredEnskild210.3#1183 av 1587
60Santosskolan 7-9Kommunal209.6#1201 av 1587
61Utmarksskolan 4-9Kommunal207.8#1230 av 1587
62Brandströmska skolan NylöseEnskild205.9#1266 av 1587
63Toleredsskolan F-9Kommunal204.2#1293 av 1587
64Glöstorpsskolan 7-9Kommunal202.3#1333 av 1587
65Gärdsåsskolan 4-9Kommunal202.3#1334 av 1587
66Frejaskolan F-9Kommunal202.2#1335 av 1587
67Lundenskolan F-9Kommunal198.1#1407 av 1587
68Skälltorpsskolan 7-9Kommunal196.8#1416 av 1587
69Communityskolan TynneredEnskild196.3#1426 av 1587
70Svartedalsskolan 4-9Kommunal192.9#1455 av 1587
71Sandeklevsskolan F-9Kommunal189.7#1482 av 1587
72Frölundaskolan F-9Kommunal187.4#1494 av 1587
73Freinetskolan Bild & FormEnskild187.3#1495 av 1587
74Lundbyskolan 7-9Kommunal187.0#1499 av 1587
75Bergsjöskolan F-9Kommunal186.4#1502 av 1587
76Lärjeskolan F-9Kommunal186.1#1505 av 1587
77Vättleskolan 4-9Kommunal176.4#1537 av 1587
78Nytorpsskolan 4-9Kommunal171.8#1545 av 1587
79Gårdstensskolan 4-9Kommunal165.3#1554 av 1587
80Lövgärdesskolan 4-9Kommunal164.3#1556 av 1587
81Magelungens Grundskola Karlaskolan GöteborgEnskild164.0#1557 av 1587

SALSA i Göteborg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Communityskolan Gårdsten255.7200.0+49.0
2Algebraskolan224.7213.0+46.0
3Kristinaskolan243.3215.0+44.0
4JENSEN grundskola Göteborg297.8259.0+34.0
5Drakbergsskolan235.9229.0+27.0
6Kunskapsskolan Krokslätt233.0216.0+26.0
7Communityskolan Tynnered196.3195.0+26.0
8Martinaskolan246.5232.0+24.0
9Montessoriskolan Elyseum 6-9249.8213.0+21.0
10Kärralundsskolan F-9244.8251.0+21.0
11ISGR/Swedish-English249.5256.0+20.0
12Gärdsåsskolan 4-9202.3212.0+19.0
13Katolska skolan av Notre Dame233.9221.0+18.0
14Vittra Kronhusparken211.4207.0+16.0
15Viljaskolan Angered210.3192.0+16.0
16Göteborgs Högre Samskola gr.267.8259.0+14.0
17Brandströmska skolan Nylöse205.9201.0+13.0
18Rudolf Steinerskolan Göteborg233.8248.0+11.0
19Fiskebäcksskolan F-9246.8254.0+10.0
20Noblaskolan Lindholmen254.7261.0+9.0
21Vättleskolan 4-9176.4181.0+9.0
22Stiftelsen The English School Gothenburg269.3265.0+8.0
23Vasaskolan268.1258.0+8.0
24Ebba Petterssons Privatskola261.5251.0+8.0
25Franska skolan Göteborg 6-9261.2239.0+7.0
26Hovåsskolan F-9248.8238.0+6.0
27Önneredsskolan F-9248.1241.0+6.0
28Assaredsskolan253.6227.0+5.0
29Jättestensskolan F-9232.2229.0+5.0
30Sandeklevsskolan F-9189.7178.0+4.0
31Noblaskolan Kviberg269.2253.0+3.0
32Nordlyckeskolan 7-9259.6256.0+3.0
33Prolympia Göteborg246.6238.0+3.0
34Änglagårdskolan232.5233.0+3.0
35Noblaskolan Nya Hovås åk 6-9266.6263.0+2.0
36Trulsegårdsskolan 7-9250.2243.0+2.0
37Nygårdsskolan F-9237.3250.0+2.0
38Utmarksskolan 4-9207.8192.0+2.0
39Innovitaskolan S:t Jörgen262.4237.0+1.0
40Lärjeskolan F-9186.1190.0+1.0
41Lövgärdesskolan 4-9164.3180.00.0
42Bergsjöskolan F-9186.4179.0-1.0
43Nordhemsskolan 1-9249.1262.0-2.0
44Styrsöskolan F-9242.9254.0-2.0
45Innovitaskolan Johanneberg232.8228.0-2.0
46Klarebergsskolan F-9212.0229.0-2.0
47Montessoriskolan Skäret269.5261.0-3.0
48Påvelundsskolan F-9254.4254.0-3.0
49Skälltorpsskolan 7-9196.8202.0-3.0
50Victoriaskolan267.9258.0-4.0
51Torslandaskolan 7-9240.6243.0-4.0
52Internationella Engelska Skolan Johanneberg228.7241.0-4.0
53Böskolans friskola263.3260.0-5.0
54Kvibergsskolan F-9221.9224.0-5.0
55Svartedalsskolan 4-9192.9202.0-5.0
56Montessoriskolan Casa274.5262.0-6.0
57Fridaskolan Kvillebäcken241.2255.0-6.0
58Torpaskolan F-9240.0225.0-6.0
59Lindåsskolan F-9258.8252.0-7.0
60Sannaskolan 7-9237.3247.0-7.0
61Härlandatjärnskolan F-9253.7260.0-8.0
62Gamlestadsskolan F-9213.8200.0-8.0
63Lundenskolan F-9198.1215.0-9.0
64Glöstorpsskolan 7-9202.3224.0-12.0
65Brunnsboskolan F-9215.9220.0-13.0
66Bergumsskolan F-9223.0228.0-15.0
67Lundbyskolan 7-9187.0192.0-15.0
68Nytorpsskolan 4-9171.8181.0-15.0
69Kålltorpsskolan 7-9228.9252.0-18.0
70Skytteskolan F-9212.6238.0-18.0
71Gårdstensskolan 4-9165.3191.0-22.0
72Montessoriskolan Centrum232.3258.0-23.0
73Toleredsskolan F-9204.2228.0-24.0
74Frejaskolan F-9202.2208.0-25.0
75Santosskolan 7-9209.6232.0-29.0
76Guldhedsskolan F-9220.0228.0-32.0
77Frölundaskolan F-9187.4202.0-33.0
78Freinetskolan Bild & Form187.3249.0-45.0

Vanliga frågor om Göteborg

Vilka är de bästa skolorna i Göteborg?

Enligt meritvärde 2026 är JENSEN grundskola Göteborg den högst rankade grundskolan i Göteborg med meritvärde 297.8. Andra topprankade skolor inkluderar Montessoriskolan Casa (274.5) och Montessoriskolan Skäret (269.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Göteborg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Göteborg?

Underlaget innehåller 45 kommunala och 36 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.