Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Gotland

10 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 213.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Gotland har Guteskolan, grundskola (240.1), följd av Solbergaskolan (226.9) och Orionskolan (223.3).

Av skolorna i listan är 7 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 213.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Guteskolan, grundskolaEnskild240.1#502 av 1587
2SolbergaskolanKommunal226.9#808 av 1587
3OrionskolanEnskild223.3#880 av 1587
4HögbyskolanKommunal222.9#893 av 1587
5FårösundsskolanKommunal220.3#948 av 1587
6KlinteskolanKommunal215.9#1066 av 1587
7Innovitaskolan VisbyEnskild214.3#1099 av 1587
8SödervärnsskolanKommunal212.9#1134 av 1587
9RomaskolanKommunal200.5#1371 av 1587
10SolklintsskolanKommunal155.8#1565 av 1587

SALSA i Gotland

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Högbyskolan222.9222.0+16.0
2Guteskolan, grundskola240.1229.0+2.0
3Innovitaskolan Visby214.3245.0-3.0
4Orionskolan223.3253.0-5.0
5Fårösundsskolan220.3213.0-7.0
6Solbergaskolan226.9233.0-10.0
7Södervärnsskolan212.9221.0-15.0
8Romaskolan200.5215.0-19.0
9Solklintsskolan155.8204.0-42.0
10Klinteskolan215.9209.0-53.0

Vanliga frågor om Gotland

Vilka är de bästa skolorna i Gotland?

Enligt meritvärde 2026 är Guteskolan, grundskola den högst rankade grundskolan i Gotland med meritvärde 240.1. Andra topprankade skolor inkluderar Solbergaskolan (226.9) och Orionskolan (223.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Gotland?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Gotland?

Underlaget innehåller 7 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.