Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Håbo

7 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 233.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Håbo har Potentia Education (263.2), följd av Läraskolan (250.8) och Futurum (228.8).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 233.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Potentia EducationEnskild263.2#179 av 1587
2LäraskolanEnskild250.8#339 av 1587
3FuturumKommunal228.8#758 av 1587
4HagabodaskolanKommunal227.2#799 av 1587
5GransäterskolanKommunal226.3#822 av 1587
6VästerängsskolanKommunal224.7#848 av 1587
7Gröna dalenKommunal212.2#1148 av 1587

SALSA i Håbo

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Potentia Education263.2243.0+17.0
2Läraskolan250.8232.00.0
3Gröna dalen212.2208.0-4.0
4Hagabodaskolan227.2235.0-5.0
5Västerängsskolan224.7221.0-6.0
6Gransäterskolan226.3212.0-18.0

Vanliga frågor om Håbo

Vilka är de bästa skolorna i Håbo?

Enligt meritvärde 2026 är Potentia Education den högst rankade grundskolan i Håbo med meritvärde 263.2. Andra topprankade skolor inkluderar Läraskolan (250.8) och Futurum (228.8). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Håbo?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Håbo?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.