Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Halmstad

17 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 230.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Halmstad har Eketånga Montessoriskola (284.5), följd av Gullbrandstorpsskolan F-9 (255.4) och Internationella Engelska Skolan Halmstad (250.9).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 230.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Eketånga MontessoriskolaEnskild284.5#35 av 1587
2Gullbrandstorpsskolan F-9Kommunal255.4#272 av 1587
3Internationella Engelska Skolan HalmstadEnskild250.9#338 av 1587
4Söndrumsskolan 1-9Kommunal241.4#477 av 1587
5Getingeskolan 7-9Kommunal238.1#549 av 1587
6Kärlekens skola 4-9Kommunal237.7#558 av 1587
7Vittra HalmstadEnskild234.6#619 av 1587
8WallbergsskolanEnskild230.9#704 av 1587
9Ranagårdsskolan F-9Kommunal230.7#709 av 1587
10Trönningeskolan 7-9Kommunal225.5#835 av 1587
11Brunnsåkersskolan 9Kommunal218.3#1010 av 1587
12Solbackeskolan 4-9Kommunal217.5#1031 av 1587
13Klaraskolan 5-9Kommunal214.7#1086 av 1587
14Österledskolan 7-9Kommunal213.1#1129 av 1587
15Furulundsskolan 7-9Kommunal210.2#1189 av 1587
16Östergårdsskolan 4-9Kommunal207.9#1229 av 1587
17Vallåsskolan F-9Kommunal206.6#1255 av 1587

SALSA i Halmstad

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Eketånga Montessoriskola284.5256.0+18.0
2Gullbrandstorpsskolan F-9255.4249.0+3.0
3Internationella Engelska Skolan Halmstad250.9249.0+1.0
4Solbackeskolan 4-9217.5219.0-2.0
5Getingeskolan 7-9238.1236.0-9.0
6Vittra Halmstad234.6236.0-15.0
7Trönningeskolan 7-9225.5228.0-15.0
8Wallbergsskolan230.9257.0-19.0
9Brunnsåkersskolan 9218.3232.0-19.0
10Österledskolan 7-9213.1222.0-23.0

Vanliga frågor om Halmstad

Vilka är de bästa skolorna i Halmstad?

Enligt meritvärde 2026 är Eketånga Montessoriskola den högst rankade grundskolan i Halmstad med meritvärde 284.5. Andra topprankade skolor inkluderar Gullbrandstorpsskolan F-9 (255.4) och Internationella Engelska Skolan Halmstad (250.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Halmstad?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Halmstad?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.