Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Haninge

11 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 221.8.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Haninge har JENSEN grundskola Tungelsta (260.4), följd av Vega skola (247.9) och Deltaskolan (244.4).

Av skolorna i listan är 8 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 221.8.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1JENSEN grundskola TungelstaEnskild260.4#209 av 1587
2Vega skolaKommunal247.9#385 av 1587
3DeltaskolanEnskild244.4#438 av 1587
4Innovitaskolan RudanEnskild234.6#618 av 1587
5HagaLyckebyskolanKommunal234.2#625 av 1587
6Tungelsta skolaKommunal224.5#856 av 1587
7SöderbymalmsskolanKommunal220.1#952 av 1587
8RibbyskolanKommunal211.4#1163 av 1587
9VendelsömalmsskolanKommunal206.6#1254 av 1587
10BrandbergsskolanKommunal182.8#1520 av 1587
11Dalarö skolaKommunal173.1#1543 av 1587

SALSA i Haninge

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1JENSEN grundskola Tungelsta260.4216.0+47.0
2HagaLyckebyskolan234.2220.0+9.0
3Innovitaskolan Rudan234.6218.0+8.0
4Ribbyskolan211.4207.0+2.0
5Tungelsta skola224.5211.00.0
6Söderbymalmsskolan220.1203.00.0
7Deltaskolan244.4210.0-4.0
8Vendelsömalmsskolan206.6219.0-5.0
9Brandbergsskolan182.8195.0-6.0
10Dalarö skola173.1234.0-59.0

Vanliga frågor om Haninge

Vilka är de bästa skolorna i Haninge?

Enligt meritvärde 2026 är JENSEN grundskola Tungelsta den högst rankade grundskolan i Haninge med meritvärde 260.4. Andra topprankade skolor inkluderar Vega skola (247.9) och Deltaskolan (244.4). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Haninge?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Haninge?

Underlaget innehåller 8 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.