Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Helsingborg

31 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 222.0.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Helsingborg har Kunskapsskolan Helsingborg (280.8), följd av Holstagårdsskolan (271.6) och Noblaskolan Mariastaden (265.9).

Av skolorna i listan är 18 kommunala och 13 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 222.0.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Kunskapsskolan HelsingborgEnskild280.8#50 av 1587
2HolstagårdsskolanKommunal271.6#103 av 1587
3Noblaskolan MariastadenEnskild265.9#154 av 1587
4Dibber International School HelsingborgEnskild256.0#261 av 1587
5Laröds skolaKommunal255.3#273 av 1587
6Internationella Engelska Skolan HelsingborgEnskild254.9#278 av 1587
7RydebäcksskolanKommunal254.1#292 av 1587
8Sally Bauerskolans HögstadiumEnskild250.3#346 av 1587
9Gantofta skolaKommunal249.1#367 av 1587
10Fridaskolan HelsingborgEnskild248.9#370 av 1587
11GustavslundsskolanKommunal243.7#448 av 1587
12Maria ParkskolanKommunal237.9#553 av 1587
13Vittra AdolfsbergEnskild235.7#593 av 1587
14ElinebergsskolanKommunal233.6#634 av 1587
15Innovitaskolan HelsingborgEnskild233.0#653 av 1587
16Vittra LandborgenEnskild228.8#761 av 1587
17Musikgrundskolan SynkopenKommunal226.1#825 av 1587
18VasalundsskolanEnskild225.4#838 av 1587
19HögastensskolanKommunal218.7#991 av 1587
20Västra Berga skolaKommunal216.8#1048 av 1587
21ÄttekullaskolanKommunal216.0#1065 av 1587
22TågaborgsskolanKommunal214.6#1088 av 1587
23Påarps skolaKommunal210.3#1184 av 1587
24SvensgårdsskolanKommunal201.7#1346 av 1587
25GläntanskolanKommunal196.2#1427 av 1587
26Kubikskolan DibberEnskild194.7#1441 av 1587
27PauliskolanEnskild181.5#1525 av 1587
28SlottsvångsskolanKommunal168.6#1549 av 1587
29WieselgrensskolanKommunal163.8#1558 av 1587
30AnneroskolanKommunal160.5#1562 av 1587
31Magelungens grundskola HelsingborgEnskild87.0#1586 av 1587

SALSA i Helsingborg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Vittra Landborgen228.8205.0+27.0
2Kunskapsskolan Helsingborg280.8256.0+23.0
3Internationella Engelska Skolan Helsingborg254.9239.0+19.0
4Ättekullaskolan216.0207.0+18.0
5Rydebäcksskolan254.1247.0+15.0
6Slottsvångsskolan168.6182.0+13.0
7Holstagårdsskolan271.6240.0+12.0
8Maria Parkskolan237.9227.0+10.0
9Tågaborgsskolan214.6223.0+10.0
10Högastensskolan218.7211.0+9.0
11Vittra Adolfsberg235.7194.0+8.0
12Gantofta skola249.1223.0+5.0
13Sally Bauerskolans Högstadium250.3239.0+4.0
14Laröds skola255.3232.0+3.0
15Kubikskolan Dibber194.7200.0+2.0
16Noblaskolan Mariastaden265.9242.0+1.0
17Gustavslundsskolan243.7234.0+1.0
18Västra Berga skola216.8210.0+1.0
19Svensgårdsskolan201.7229.0-1.0
20Wieselgrensskolan163.8179.0-1.0
21Fridaskolan Helsingborg248.9216.0-5.0
22Elinebergsskolan233.6235.0-5.0
23Innovitaskolan Helsingborg233.0229.0-7.0
24Musikgrundskolan Synkopen226.1240.0-7.0
25Gläntanskolan196.2221.0-12.0
26Påarps skola210.3216.0-20.0
27Anneroskolan160.5201.0-31.0

Vanliga frågor om Helsingborg

Vilka är de bästa skolorna i Helsingborg?

Enligt meritvärde 2026 är Kunskapsskolan Helsingborg den högst rankade grundskolan i Helsingborg med meritvärde 280.8. Andra topprankade skolor inkluderar Holstagårdsskolan (271.6) och Noblaskolan Mariastaden (265.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Helsingborg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Helsingborg?

Underlaget innehåller 18 kommunala och 13 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.