Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Höganäs

8 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 236.6.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Höganäs har Lerbergsskolan (268.1), följd av Jonstorpsskolan (251.5) och Vikenskolan (247.2).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 236.6.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1LerbergsskolanKommunal268.1#132 av 1587
2JonstorpsskolanKommunal251.5#328 av 1587
3VikenskolanKommunal247.2#397 av 1587
4BruksskolanKommunal243.6#450 av 1587
5NyhamnsskolanKommunal237.8#555 av 1587
6Montessoriskolan TellusEnskild232.5#671 av 1587
7TornlyckeskolanKommunal225.3#840 av 1587
8BrunnbyskolanEnskild186.8#1500 av 1587

SALSA i Höganäs

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Brunnbyskolan186.8238.0+28.0
2Vikenskolan247.2235.0+8.0
3Lerbergsskolan268.1240.0+7.0
4Tornlyckeskolan225.3220.0-7.0
5Jonstorpsskolan251.5245.0-11.0
6Bruksskolan243.6241.0-12.0
7Nyhamnsskolan237.8233.0-19.0

Vanliga frågor om Höganäs

Vilka är de bästa skolorna i Höganäs?

Enligt meritvärde 2026 är Lerbergsskolan den högst rankade grundskolan i Höganäs med meritvärde 268.1. Andra topprankade skolor inkluderar Jonstorpsskolan (251.5) och Vikenskolan (247.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Höganäs?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Höganäs?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.