Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Huddinge

15 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 241.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Huddinge har Kungsklippeskolan (263.4), följd av Lärande Grundskola Skapa (261.9) och Södertörns friskola (261.9).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 241.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1KungsklippeskolanKommunal263.4#174 av 1587
2Lärande Grundskola SkapaEnskild261.9#191 av 1587
3Södertörns friskolaEnskild261.9#192 av 1587
4VistaskolanKommunal259.1#229 av 1587
5Internationella Engelska Skolan LännaEnskild256.4#257 av 1587
6KällbrinksskolanKommunal256.2#260 av 1587
7TrångsundsskolanKommunal248.9#371 av 1587
8Internationella Engelska Skolan HuddingeEnskild246.2#419 av 1587
9GlömstaskolanKommunal243.0#462 av 1587
10SegeltorpsskolanKommunal239.7#511 av 1587
11KvarnbergsskolanKommunal237.7#557 av 1587
12BalingsnässkolanKommunal231.8#686 av 1587
13AnnerstaskolanKommunal216.9#1045 av 1587
14Östra grundskolanKommunal208.5#1220 av 1587
15VårbyskolanKommunal186.0#1507 av 1587

SALSA i Huddinge

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Lärande Grundskola Skapa261.9236.0+43.0
2Trångsundsskolan248.9237.0+22.0
3Internationella Engelska Skolan Länna256.4231.0+18.0
4Internationella Engelska Skolan Huddinge246.2230.0+15.0
5Glömstaskolan243.0232.0+13.0
6Annerstaskolan216.9188.0+11.0
7Södertörns friskola261.9258.0+9.0
8Segeltorpsskolan239.7230.0+7.0
9Vistaskolan259.1249.0+6.0
10Östra grundskolan208.5217.0+6.0
11Balingsnässkolan231.8239.0+5.0
12Vårbyskolan186.0204.0+3.0
13Källbrinksskolan256.2246.00.0
14Kvarnbergsskolan237.7238.0-1.0
15Kungsklippeskolan263.4254.0-2.0

Vanliga frågor om Huddinge

Vilka är de bästa skolorna i Huddinge?

Enligt meritvärde 2026 är Kungsklippeskolan den högst rankade grundskolan i Huddinge med meritvärde 263.4. Andra topprankade skolor inkluderar Lärande Grundskola Skapa (261.9) och Södertörns friskola (261.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Huddinge?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Huddinge?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.