Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Järfälla

7 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 232.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Järfälla har Internationella Engelska Skolan Järfälla (251.2), följd av Vittra Jakobsberg (249.9) och Björkebyskolan (240.5).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 232.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan JärfällaEnskild251.2#334 av 1587
2Vittra JakobsbergEnskild249.9#354 av 1587
3BjörkebyskolanKommunal240.5#491 av 1587
4ViksjöskolanKommunal235.4#602 av 1587
5FjällenskolanKommunal226.1#823 av 1587
6KälltorpskolanKommunal221.7#918 av 1587
7KvarnskolanKommunal200.4#1374 av 1587

SALSA i Järfälla

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Vittra Jakobsberg249.9201.0+33.0
2Internationella Engelska Skolan Järfälla251.2249.0+9.0
3Viksjöskolan235.4233.0+4.0
4Björkebyskolan240.5231.0+2.0
5Källtorpskolan221.7221.00.0
6Kvarnskolan200.4209.0-1.0
7Fjällenskolan226.1225.0-26.0

Vanliga frågor om Järfälla

Vilka är de bästa skolorna i Järfälla?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Järfälla den högst rankade grundskolan i Järfälla med meritvärde 251.2. Andra topprankade skolor inkluderar Vittra Jakobsberg (249.9) och Björkebyskolan (240.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Järfälla?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Järfälla?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.