Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Jönköping

15 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 213.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Jönköping har Internationella Engelska Skolan Jönköping (248.7), följd av Sanda högstadium (247.3) och Junedalsskolan (242.1).

Av skolorna i listan är 9 kommunala och 6 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 213.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan JönköpingEnskild248.7#376 av 1587
2Sanda högstadiumKommunal247.3#396 av 1587
3JunedalsskolanKommunal242.1#470 av 1587
4StrandskolanEnskild240.8#487 av 1587
5Attarpsskolan 7-9Kommunal235.7#592 av 1587
6Prolympia, JönköpingEnskild229.7#735 av 1587
7Ljungarumsskolan 7-9Kommunal226.8#814 av 1587
8Vittra SamsetEnskild226.5#816 av 1587
9Alfred DalinskolanKommunal215.6#1073 av 1587
10FlahultsskolanKommunal214.7#1084 av 1587
11Kunskapsskolan JönköpingEnskild211.8#1156 av 1587
12StadsgårdsskolanKommunal203.9#1300 av 1587
13Ribbaskolan 7-9Kommunal203.8#1304 av 1587
14Rosenlundsskolan 7-9Kommunal195.7#1432 av 1587
15Magelungens Grundskola JönköpingEnskild59.6#1587 av 1587

SALSA i Jönköping

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Jönköping248.7228.0+11.0
2Junedalsskolan242.1243.0-1.0
3Prolympia, Jönköping229.7234.0-6.0
4Sanda högstadium247.3246.0-7.0
5Ribbaskolan 7-9203.8234.0-7.0
6Rosenlundsskolan 7-9195.7217.0-8.0
7Alfred Dalinskolan215.6224.0-9.0
8Attarpsskolan 7-9235.7251.0-10.0
9Stadsgårdsskolan203.9217.0-10.0
10Kunskapsskolan Jönköping211.8228.0-12.0
11Ljungarumsskolan 7-9226.8233.0-13.0
12Flahultsskolan214.7228.0-29.0
13Strandskolan240.8252.0-41.0

Vanliga frågor om Jönköping

Vilka är de bästa skolorna i Jönköping?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Jönköping den högst rankade grundskolan i Jönköping med meritvärde 248.7. Andra topprankade skolor inkluderar Sanda högstadium (247.3) och Junedalsskolan (242.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Jönköping?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Jönköping?

Underlaget innehåller 9 kommunala och 6 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.