Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Kalmar

10 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 226.8.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Kalmar har Nordic International School Kalmar (259.2), följd av Falkenbergsskolan (254.7) och Södra skolan (246.9).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 226.8.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Nordic International School KalmarEnskild259.2#225 av 1587
2FalkenbergsskolanKommunal254.7#281 av 1587
3Södra skolanEnskild246.9#398 av 1587
4SödermöreskolanKommunal238.7#540 av 1587
5Västra Skolan KalmarEnskild232.0#683 av 1587
6TallhagsskolanKommunal230.3#720 av 1587
7LindsdalsskolornaKommunal230.0#728 av 1587
8FunkaboskolanKommunal226.8#810 av 1587
9SmedbyskolanKommunal194.1#1447 av 1587
10Kalmar CentrumskolaEnskild155.5#1566 av 1587

SALSA i Kalmar

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Nordic International School Kalmar259.2239.0+34.0
2Lindsdalsskolorna230.0237.0+6.0
3Falkenbergsskolan254.7242.0+5.0
4Tallhagsskolan230.3226.00.0
5Södra skolan246.9254.0-2.0
6Funkaboskolan226.8230.0-5.0
7Västra Skolan Kalmar232.0247.0-8.0
8Smedbyskolan194.1223.0-10.0
9Södermöreskolan238.7223.0-11.0

Vanliga frågor om Kalmar

Vilka är de bästa skolorna i Kalmar?

Enligt meritvärde 2026 är Nordic International School Kalmar den högst rankade grundskolan i Kalmar med meritvärde 259.2. Andra topprankade skolor inkluderar Falkenbergsskolan (254.7) och Södra skolan (246.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Kalmar?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Kalmar?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.