Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Karlstad

11 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 222.8.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Karlstad har Nyeds skola (259.9), följd av Nordic International School Karlstad (255.0) och Internationella Engelska Skolan Karlstad (240.3).

Av skolorna i listan är 8 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 222.8.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Nyeds skolaKommunal259.9#215 av 1587
2Nordic International School KarlstadEnskild255.0#276 av 1587
3Internationella Engelska Skolan KarlstadEnskild240.3#495 av 1587
4RudsskolanKommunal236.5#574 av 1587
5IlandaskolanKommunal229.1#748 av 1587
6Norrstrandsskolan 7-9Kommunal228.2#774 av 1587
7HultsbergsskolanKommunal221.1#930 av 1587
8MariebergsskolanKommunal217.3#1033 av 1587
9Vålbergsskolan 4-9Kommunal193.0#1453 av 1587
10FrödingskolanKommunal190.7#1475 av 1587
11Solstadens skolaEnskild179.5#1531 av 1587

SALSA i Karlstad

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Nordic International School Karlstad255.0212.0+45.0
2Frödingskolan190.7194.0+15.0
3Internationella Engelska Skolan Karlstad240.3239.0+11.0
4Nyeds skola259.9231.0+4.0
5Rudsskolan236.5239.0-2.0
6Norrstrandsskolan 7-9228.2248.0-18.0
7Solstadens skola179.5249.0-21.0
8Ilandaskolan229.1254.0-25.0
9Mariebergsskolan217.3241.0-25.0

Vanliga frågor om Karlstad

Vilka är de bästa skolorna i Karlstad?

Enligt meritvärde 2026 är Nyeds skola den högst rankade grundskolan i Karlstad med meritvärde 259.9. Andra topprankade skolor inkluderar Nordic International School Karlstad (255.0) och Internationella Engelska Skolan Karlstad (240.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Karlstad?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Karlstad?

Underlaget innehåller 8 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.