Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Kungälv

8 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 234.0.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Kungälv har Fredkullaskolan Waldorfskola (260.6), följd av Strandskolan Montessoriföreningen i Kungälv (248.9) och Ytterbyskolan 1 (244.6).

Av skolorna i listan är 4 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 234.0.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Fredkullaskolan WaldorfskolaEnskild260.6#206 av 1587
2Strandskolan Montessoriföreningen i KungälvEnskild248.9#369 av 1587
3Ytterbyskolan 1Kommunal244.6#436 av 1587
4Montessoriskolan ÄlvkullenEnskild233.4#640 av 1587
5Friskolan i KärnaEnskild231.9#684 av 1587
6Thorildskolan 1Kommunal228.7#764 av 1587
7Thorildskolan 2Kommunal223.7#874 av 1587
8MunkegärdeskolanKommunal199.8#1381 av 1587

SALSA i Kungälv

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Ytterbyskolan 1244.6234.0+4.0
2Fredkullaskolan Waldorfskola260.6249.0-4.0
3Friskolan i Kärna231.9239.0-4.0
4Strandskolan Montessoriföreningen i Kungälv248.9247.0-10.0
5Munkegärdeskolan199.8223.0-11.0
6Montessoriskolan Älvkullen233.4253.0-16.0
7Thorildskolan 1228.7234.0-20.0

Vanliga frågor om Kungälv

Vilka är de bästa skolorna i Kungälv?

Enligt meritvärde 2026 är Fredkullaskolan Waldorfskola den högst rankade grundskolan i Kungälv med meritvärde 260.6. Andra topprankade skolor inkluderar Strandskolan Montessoriföreningen i Kungälv (248.9) och Ytterbyskolan 1 (244.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Kungälv?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Kungälv?

Underlaget innehåller 4 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.