Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Kungsbacka

20 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 242.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Kungsbacka har KMS Kullaviks Montessoriskola (274.0), följd av Maleviksskolan (270.9) och Nova Montessoriskola åk 6-9 (265.6).

Av skolorna i listan är 15 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 242.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1KMS Kullaviks MontessoriskolaEnskild274.0#79 av 1587
2MaleviksskolanKommunal270.9#112 av 1587
3Nova Montessoriskola åk 6-9Enskild265.6#156 av 1587
4Internationella Engelska Skolan KungsbackaEnskild265.5#158 av 1587
5Särö skola 6-9Kommunal263.3#177 av 1587
6Gottskär GrundskolaEnskild258.8#233 av 1587
7Vittra ForsgläntanEnskild252.4#318 av 1587
8Kullaviksskolan 4-9BKommunal250.4#344 av 1587
9Kapareskolan A-DKommunal246.9#399 av 1587
10Varlaskolan SydKommunal243.9#446 av 1587
11Varlaskolan NordKommunal239.8#509 av 1587
12Skårbyskolan NorrKommunal237.7#556 av 1587
13Varlaskolan SydvästKommunal237.2#563 av 1587
14Kapareskolan E-HKommunal232.7#666 av 1587
15Hålabäcksskolan AKommunal230.3#721 av 1587
16Frillesåsskolan 7-9Kommunal223.7#875 av 1587
17Kollaskolan 7-9Kommunal222.5#900 av 1587
18Åsaskolan 7-9FIKommunal216.0#1064 av 1587
19Smedingeskolan NorrKommunal215.0#1079 av 1587
20Skårbyskolan SöderKommunal197.0#1415 av 1587

SALSA i Kungsbacka

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Maleviksskolan270.9260.0+23.0
2Internationella Engelska Skolan Kungsbacka265.5248.0+22.0
3Gottskär Grundskola258.8246.0+20.0
4Särö skola 6-9263.3256.0+19.0
5KMS Kullaviks Montessoriskola274.0261.0+16.0
6Skårbyskolan Norr237.7241.0+8.0
7Frillesåsskolan 7-9223.7232.0+5.0
8Smedingeskolan Norr215.0230.0+2.0
9Skårbyskolan Söder197.0220.0-3.0
10Vittra Forsgläntan252.4245.0-4.0
11Nova Montessoriskola åk 6-9265.6248.0-7.0
12Kollaskolan 7-9222.5236.0-15.0
13Kapareskolan A-D246.9248.0-16.0
14Varlaskolan Syd243.9242.0-16.0
15Kapareskolan E-H232.7239.0-17.0
16Åsaskolan 7-9FI216.0237.0-21.0
17Varlaskolan Nord239.8236.0-22.0
18Varlaskolan Sydväst237.2253.0-23.0

Vanliga frågor om Kungsbacka

Vilka är de bästa skolorna i Kungsbacka?

Enligt meritvärde 2026 är KMS Kullaviks Montessoriskola den högst rankade grundskolan i Kungsbacka med meritvärde 274.0. Andra topprankade skolor inkluderar Maleviksskolan (270.9) och Nova Montessoriskola åk 6-9 (265.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Kungsbacka?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Kungsbacka?

Underlaget innehåller 15 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.