Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Landskrona

11 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 221.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Landskrona har Internationella Engelska Skolan Landskrona (259.5), följd av Glumslövs skola (254.4) och Kunskapsskolan Landskrona (251.0).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 221.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan LandskronaEnskild259.5#221 av 1587
2Glumslövs skolaKommunal254.4#284 av 1587
3Kunskapsskolan LandskronaEnskild251.0#337 av 1587
4Säbyholms MontessoriskolaEnskild242.9#463 av 1587
5SandåkerskolanKommunal239.2#519 av 1587
6Asmundtorps skolaKommunal234.8#615 av 1587
7Landskrona School of Sports ABEnskild224.7#852 av 1587
8VästervångskolanKommunal224.3#861 av 1587
9SeminarieskolanKommunal210.2#1186 av 1587
10Innovitaskolan LandskronaEnskild202.9#1323 av 1587
11TitanskolanKommunal91.5#1583 av 1587

SALSA i Landskrona

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Landskrona259.5240.0+30.0
2Seminarieskolan210.2177.0+30.0
3Säbyholms Montessoriskola242.9234.0+23.0
4Kunskapsskolan Landskrona251.0202.0+20.0
5Västervångskolan224.3206.0+18.0
6Landskrona School of Sports AB224.7229.0+10.0
7Glumslövs skola254.4242.0+4.0
8Asmundtorps skola234.8222.0+3.0
9Sandåkerskolan239.2233.0-1.0
10Innovitaskolan Landskrona202.9192.0-4.0

Vanliga frågor om Landskrona

Vilka är de bästa skolorna i Landskrona?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Landskrona den högst rankade grundskolan i Landskrona med meritvärde 259.5. Andra topprankade skolor inkluderar Glumslövs skola (254.4) och Kunskapsskolan Landskrona (251.0). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Landskrona?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Landskrona?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.