Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Lerum

12 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 228.0.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Lerum har Montessoriskolan Floda säteri (262.4), följd av Torpskolan skolenhet 2 (254.3) och Alléskolan skolenhet Bok (244.2).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 1 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 228.0.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Montessoriskolan Floda säteriEnskild262.4#188 av 1587
2Torpskolan skolenhet 2Kommunal254.3#287 av 1587
3Alléskolan skolenhet BokKommunal244.2#440 av 1587
4Rydsbergsskolan NorrKommunal243.9#444 av 1587
5Rydsbergsskolan SöderKommunal235.9#584 av 1587
6Stenkulan 4-9Kommunal231.7#689 av 1587
7Torpskolan skolenhet 1Kommunal224.1#865 av 1587
8Lekstorpsskolan BKommunal215.6#1071 av 1587
9Ljungviksskolan skolenhet BKommunal212.7#1138 av 1587
10Alléskolan skolenhet AskKommunal212.6#1141 av 1587
11Berghultskolan 2Kommunal207.2#1246 av 1587
12Röselidsskolan skolenhet BKommunal191.5#1470 av 1587

SALSA i Lerum

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Rydsbergsskolan Norr243.9242.0+4.0
2Montessoriskolan Floda säteri262.4261.0-5.0
3Stenkulan 4-9231.7230.0-8.0
4Rydsbergsskolan Söder235.9256.0-10.0
5Röselidsskolan skolenhet B191.5235.0-12.0
6Alléskolan skolenhet Bok244.2246.0-13.0
7Lekstorpsskolan B215.6224.0-17.0
8Torpskolan skolenhet 2254.3254.0-20.0
9Alléskolan skolenhet Ask212.6242.0-20.0
10Torpskolan skolenhet 1224.1257.0-25.0
11Ljungviksskolan skolenhet B212.7233.0-30.0

Vanliga frågor om Lerum

Vilka är de bästa skolorna i Lerum?

Enligt meritvärde 2026 är Montessoriskolan Floda säteri den högst rankade grundskolan i Lerum med meritvärde 262.4. Andra topprankade skolor inkluderar Torpskolan skolenhet 2 (254.3) och Alléskolan skolenhet Bok (244.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Lerum?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Lerum?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 1 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.