Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Linköping

18 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 218.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Linköping har JENSEN grundskola Linköping (267.2), följd av Internationella Engelska Skolan Linköping (259.2) och Arenaskolan (252.1).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 7 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 218.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1JENSEN grundskola LinköpingEnskild267.2#140 av 1587
2Internationella Engelska Skolan LinköpingEnskild259.2#226 av 1587
3ArenaskolanKommunal252.1#320 av 1587
4Folkungaskolan 5Kommunal244.7#435 av 1587
5Tellusskolan Thea LinköpingEnskild241.3#479 av 1587
6Nya MunkenEnskild240.0#507 av 1587
7Berzeliusskolan 6Kommunal239.5#515 av 1587
8Björkö friskolaEnskild235.3#603 av 1587
9Ljungsbro skola 7-9Kommunal232.0#680 av 1587
10EkholmsskolanKommunal227.4#795 av 1587
11Tornhagsskolan 7-9Kommunal224.5#857 av 1587
12Ånestadsskolan 7-9Kommunal223.3#884 av 1587
13TokarpsskolanKommunal222.4#905 av 1587
14Elsa Brändströms skolaKommunal221.8#917 av 1587
15Vittra LambohovEnskild214.2#1103 av 1587
16LinghemsskolanKommunal196.6#1419 av 1587
17Ljungsbro resursskolaKommunal100.5#1580 av 1587
18PandionskolanEnskild89.0#1585 av 1587

SALSA i Linköping

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Vittra Lambohov214.2204.0+28.0
2JENSEN grundskola Linköping267.2252.0+19.0
3Internationella Engelska Skolan Linköping259.2238.0+3.0
4Nya Munken240.0245.0-1.0
5Tokarpsskolan222.4218.0-1.0
6Ljungsbro skola 7-9232.0233.0-3.0
7Ånestadsskolan 7-9223.3219.0-3.0
8Björkö friskola235.3249.0-5.0
9Ekholmsskolan227.4245.0-10.0
10Folkungaskolan 5244.7252.0-13.0
11Elsa Brändströms skola221.8227.0-13.0
12Arenaskolan252.1248.0-15.0
13Tellusskolan Thea Linköping241.3248.0-24.0
14Linghemsskolan196.6236.0-25.0

Vanliga frågor om Linköping

Vilka är de bästa skolorna i Linköping?

Enligt meritvärde 2026 är JENSEN grundskola Linköping den högst rankade grundskolan i Linköping med meritvärde 267.2. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Linköping (259.2) och Arenaskolan (252.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Linköping?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Linköping?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 7 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.