Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Luleå

14 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 222.1.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Luleå har Kråkbergsskolan 7-9 (251.3), följd av Luleå Internationella grundskola (238.8) och Nya Läroverket (234.9).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 222.1.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Kråkbergsskolan 7-9Kommunal251.3#332 av 1587
2Luleå Internationella grundskolaKommunal238.8#532 av 1587
3Nya LäroverketEnskild234.9#613 av 1587
4Nya Läroverket BergnäsetEnskild232.8#659 av 1587
5Stadsöskolan 7-9Kommunal228.7#765 av 1587
6Björkskataskolan 7-9Kommunal224.5#858 av 1587
7Midskogsskolan 7-9Kommunal222.2#906 av 1587
8Örnässkolan 7-9Kommunal221.9#910 av 1587
9Bergskolan 7-9Kommunal216.2#1060 av 1587
10Innovitaskolan LuleåEnskild214.0#1106 av 1587
11Hertsöskolan 7-9Kommunal212.8#1136 av 1587
12Råneskolan 7-9Kommunal206.8#1253 av 1587
13Tunaskolan 7-9Kommunal203.2#1319 av 1587
14Residensskolan 7-9Kommunal201.3#1352 av 1587

SALSA i Luleå

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Råneskolan 7-9206.8223.0+7.0
2Stadsöskolan 7-9228.7239.0+1.0
3Nya Läroverket234.9262.0-4.0
4Hertsöskolan 7-9212.8216.0-5.0
5Residensskolan 7-9201.3250.0-10.0
6Björkskataskolan 7-9224.5239.0-11.0
7Kråkbergsskolan 7-9251.3253.0-16.0
8Örnässkolan 7-9221.9239.0-16.0
9Tunaskolan 7-9203.2218.0-16.0
10Nya Läroverket Bergnäset232.8254.0-30.0
11Midskogsskolan 7-9222.2250.0-41.0

Vanliga frågor om Luleå

Vilka är de bästa skolorna i Luleå?

Enligt meritvärde 2026 är Kråkbergsskolan 7-9 den högst rankade grundskolan i Luleå med meritvärde 251.3. Andra topprankade skolor inkluderar Luleå Internationella grundskola (238.8) och Nya Läroverket (234.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Luleå?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Luleå?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.