Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Lund

21 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 255.0.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Lund har Stiftelsen BMSL (287.7), följd av Lunds Montessorigrundskola (286.0) och Tunaskolan (272.3).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 8 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 255.0.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Stiftelsen BMSLEnskild287.7#29 av 1587
2Lunds MontessorigrundskolaEnskild286.0#30 av 1587
3TunaskolanKommunal272.3#96 av 1587
4ÖstratornskolanKommunal271.6#105 av 1587
5Internationella Engelska Skolan LundEnskild268.2#129 av 1587
6Montessori Mondial LundEnskild265.3#161 av 1587
7SvaneskolanKommunal264.9#165 av 1587
8LerbäckskolanKommunal263.0#182 av 1587
9GunnesboskolanKommunal258.1#241 av 1587
10Sankt Thomas SkolaEnskild256.9#251 av 1587
11Freinetskolan i LundEnskild256.9#252 av 1587
12VikingaskolanKommunal253.6#298 av 1587
13FäladsgårdenKommunal248.5#379 av 1587
14NyvångskolanKommunal248.4#381 av 1587
15KillebäckskolanKommunal247.4#393 av 1587
16Genarps skolaKommunal246.8#405 av 1587
17Järnåkraskolan 4-9Kommunal242.0#471 av 1587
18Lunds WaldorfskolaEnskild235.9#587 av 1587
19SvaleboskolanKommunal235.5#597 av 1587
20Kunskapsskolan LundEnskild232.6#669 av 1587
21FågelskolanKommunal213.5#1118 av 1587

SALSA i Lund

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Montessori Mondial Lund265.3252.0+25.0
2Järnåkraskolan 4-9242.0249.0+18.0
3Internationella Engelska Skolan Lund268.2257.0+13.0
4Freinetskolan i Lund256.9259.0+12.0
5Lunds Montessorigrundskola286.0265.0+9.0
6Stiftelsen BMSL287.7270.0+8.0
7Tunaskolan272.3267.0+6.0
8Svaneskolan264.9257.0+4.0
9Svaleboskolan235.5237.00.0
10Östratornskolan271.6263.0-1.0
11Vikingaskolan253.6233.0-1.0
12Lerbäckskolan263.0264.0-3.0
13Fäladsgården248.5250.0-4.0
14Gunnesboskolan258.1248.0-6.0
15Nyvångskolan248.4253.0-6.0
16Kunskapsskolan Lund232.6246.0-7.0
17Sankt Thomas Skola256.9260.0-9.0
18Killebäckskolan247.4245.0-13.0
19Genarps skola246.8237.0-14.0
20Fågelskolan213.5227.0-26.0
21Lunds Waldorfskola235.9252.0-30.0

Vanliga frågor om Lund

Vilka är de bästa skolorna i Lund?

Enligt meritvärde 2026 är Stiftelsen BMSL den högst rankade grundskolan i Lund med meritvärde 287.7. Andra topprankade skolor inkluderar Lunds Montessorigrundskola (286.0) och Tunaskolan (272.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Lund?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Lund?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 8 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.