Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Malmö

52 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 229.8.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Malmö har Videdals privatskolor (300.5), följd av Bladins grundskola (282.2) och Europaportens grundskola (282.1).

Av skolorna i listan är 37 kommunala och 15 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 229.8.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Videdals privatskolorEnskild300.5#7 av 1587
2Bladins grundskolaEnskild282.2#41 av 1587
3Europaportens grundskolaEnskild282.1#42 av 1587
4Sveaskolan LIMHAMNEnskild277.0#64 av 1587
5KastanjeskolanEnskild275.6#70 av 1587
6Malmö MontessoriskolaEnskild275.2#71 av 1587
7Ängsdals skolor ABEnskild271.7#101 av 1587
8LinnéskolanKommunal266.1#152 av 1587
9Montessori Mondial MalmöEnskild265.8#155 av 1587
10Malmö IdrottsgrundskolaKommunal265.2#162 av 1587
11VidedalsskolanKommunal260.2#214 av 1587
12KlagshamnsskolanKommunal257.6#248 av 1587
13Runstyckets skolaEnskild256.3#259 av 1587
14SorgenfriskolanKommunal255.1#275 av 1587
15MellanhedsskolanKommunal253.4#300 av 1587
16MariaskolanEnskild252.6#314 av 1587
17BackaskolanEnskild251.9#323 av 1587
18BäckagårdsskolanKommunal250.1#350 av 1587
19BergaskolanKommunal246.9#400 av 1587
20Mellersta FörstadsskolanKommunal245.8#426 av 1587
21GottorpskolanKommunal241.1#483 av 1587
22OxievångsskolanKommunal239.7#513 av 1587
23ToftanässkolanKommunal238.9#530 av 1587
24MunkhätteskolanKommunal237.6#559 av 1587
25FågelbacksskolanKommunal237.1#564 av 1587
26PilbäckskolanKommunal236.9#571 av 1587
27Rådmansvångens skolaKommunal235.9#586 av 1587
28MöllevångsskolanKommunal235.0#609 av 1587
29StenkulaskolanKommunal232.5#672 av 1587
30JENSEN grundskola Malmö 2Enskild230.2#723 av 1587
31ElinelundsskolanKommunal228.5#769 av 1587
32AugustenborgsskolanKommunal227.8#784 av 1587
33SöderkullaskolanKommunal224.1#866 av 1587
34JohannesskolanKommunal222.9#892 av 1587
35DammfriskolanKommunal219.5#966 av 1587
36Örtagårdsskolan 7-9Kommunal216.2#1059 av 1587
37HöjaskolanKommunal215.5#1075 av 1587
38LindeborgsskolanKommunal214.4#1093 av 1587
39NeptuniskolanKommunal210.6#1178 av 1587
40LindängeskolanKommunal207.8#1233 av 1587
41Värner Rydénskolan 7-9Kommunal203.8#1303 av 1587
42Al-SalamahskolanEnskild203.6#1306 av 1587
43SofielundsskolanKommunal203.5#1309 av 1587
44KroksbäcksskolanKommunal202.9#1324 av 1587
45Rosengårdsskolan 7-9Kommunal201.8#1342 av 1587
46HermodsdalsskolanKommunal198.5#1400 av 1587
47Boukefs PrivatskolaEnskild193.6#1451 av 1587
48Apelgårdsskolan 7-9Kommunal187.9#1492 av 1587
49RönnenskolanKommunal184.1#1514 av 1587
50Alléskolan VintrieKommunal138.2#1570 av 1587
51KatrinelundsskolanKommunal100.9#1579 av 1587
52Resursskolan UngArtEnskild89.1#1584 av 1587

SALSA i Malmö

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Rosengårdsskolan 7-9201.8184.0+47.0
2Videdals privatskolor300.5239.0+44.0
3Bäckagårdsskolan250.1231.0+43.0
4Munkhätteskolan237.6189.0+40.0
5Örtagårdsskolan 7-9216.2174.0+37.0
6Boukefs Privatskola193.6203.0+37.0
7Europaportens grundskola282.1255.0+35.0
8Apelgårdsskolan 7-9187.9172.0+27.0
9Kastanjeskolan275.6251.0+26.0
10Al-Salamahskolan203.6196.0+25.0
11Videdalsskolan260.2220.0+24.0
12JENSEN grundskola Malmö 2230.2213.0+24.0
13Malmö Idrottsgrundskola265.2249.0+21.0
14Kroksbäcksskolan202.9177.0+21.0
15Hermodsdalsskolan198.5193.0+21.0
16Söderkullaskolan224.1199.0+16.0
17Lindängeskolan207.8194.0+16.0
18Bladins grundskola282.2263.0+15.0
19Montessori Mondial Malmö265.8228.0+15.0
20Gottorpskolan241.1227.0+15.0
21Augustenborgsskolan227.8201.0+14.0
22Höjaskolan215.5205.0+14.0
23Linnéskolan266.1243.0+12.0
24Ängsdals skolor AB271.7259.0+11.0
25Lindeborgsskolan214.4209.0+11.0
26Rönnenskolan184.1192.0+10.0
27Sveaskolan LIMHAMN277.0262.0+9.0
28Mellanhedsskolan253.4236.0+9.0
29Mariaskolan252.6239.0+7.0
30Malmö Montessoriskola275.2257.0+6.0
31Elinelundsskolan228.5228.0+6.0
32Johannesskolan222.9183.0+5.0
33Sofielundsskolan203.5185.0+5.0
34Backaskolan251.9245.0+4.0
35Stenkulaskolan232.5193.0+4.0
36Klagshamnsskolan257.6252.0+3.0
37Mellersta Förstadsskolan245.8227.0+3.0
38Bergaskolan246.9251.0+2.0
39Oxievångsskolan239.7221.0-1.0
40Fågelbacksskolan237.1238.0-1.0
41Pilbäckskolan236.9257.0-2.0
42Dammfriskolan219.5224.0-2.0
43Sorgenfriskolan255.1234.0-4.0
44Toftanässkolan238.9238.0-8.0
45Rådmansvångens skola235.9228.0-8.0
46Neptuniskolan210.6241.0-8.0
47Värner Rydénskolan 7-9203.8173.0-12.0
48Runstyckets skola256.3263.0-15.0
49Möllevångsskolan235.0202.0-16.0

Vanliga frågor om Malmö

Vilka är de bästa skolorna i Malmö?

Enligt meritvärde 2026 är Videdals privatskolor den högst rankade grundskolan i Malmö med meritvärde 300.5. Andra topprankade skolor inkluderar Bladins grundskola (282.2) och Europaportens grundskola (282.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Malmö?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Malmö?

Underlaget innehåller 37 kommunala och 15 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.