Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Mölndal

9 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 237.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Mölndal har Sörgårdsskolan (262.5), följd av Kvarnbyskolan (256.0) och Innovitaskolan Mölndal (247.7).

Av skolorna i listan är 7 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 237.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1SörgårdsskolanKommunal262.5#184 av 1587
2KvarnbyskolanKommunal256.0#262 av 1587
3Innovitaskolan MölndalEnskild247.7#388 av 1587
4Friskolan KvarnhjuletEnskild247.6#391 av 1587
5StreteredsskolanKommunal240.1#503 av 1587
6HallenskolanKommunal234.4#622 av 1587
7AlmåsskolanKommunal230.2#722 av 1587
8FässbergsskolanKommunal213.0#1131 av 1587
9Sinntorpsskolan 4-9Kommunal209.2#1210 av 1587

SALSA i Mölndal

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Sörgårdsskolan262.5253.0+10.0
2Hallenskolan234.4249.0+7.0
3Kvarnbyskolan256.0250.00.0
4Sinntorpsskolan 4-9209.2237.0-5.0
5Friskolan Kvarnhjulet247.6239.0-6.0
6Streteredsskolan240.1243.0-9.0
7Almåsskolan230.2237.0-10.0
8Fässbergsskolan213.0233.0-10.0
9Innovitaskolan Mölndal247.7250.0-11.0

Vanliga frågor om Mölndal

Vilka är de bästa skolorna i Mölndal?

Enligt meritvärde 2026 är Sörgårdsskolan den högst rankade grundskolan i Mölndal med meritvärde 262.5. Andra topprankade skolor inkluderar Kvarnbyskolan (256.0) och Innovitaskolan Mölndal (247.7). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Mölndal?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Mölndal?

Underlaget innehåller 7 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.