Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Nacka

17 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 261.0.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Nacka har Ebba Braheskolan (292.9), följd av Internationella Engelska Skolan Nacka (274.6) och JENSEN grundskola Sickla (274.5).

Av skolorna i listan är 7 kommunala och 10 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 261.0.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Ebba BraheskolanEnskild292.9#20 av 1587
2Internationella Engelska Skolan NackaEnskild274.6#74 av 1587
3JENSEN grundskola SicklaEnskild274.5#76 av 1587
4Boo Gårds skolaKommunal273.4#82 av 1587
5Kunskapsskolan SaltsjöbadenEnskild273.3#84 av 1587
6Eklidens skolaKommunal273.3#85 av 1587
7BjörknässkolanKommunal266.6#147 av 1587
8Noblaskolan Saltsjö-BooEnskild265.3#160 av 1587
9Idunskolan Östra Stockholms WaldorfskolaEnskild264.0#170 av 1587
10Nacka IdrottsgrundskolaEnskild258.9#230 av 1587
11Montessori Mondial NackaEnskild253.4#301 av 1587
12StavsborgsskolanKommunal252.8#310 av 1587
13Kunskapsskolan NackaEnskild249.9#355 av 1587
14MyrsjöskolanKommunal245.9#424 av 1587
15Nordic International School NackaEnskild243.3#458 av 1587
16Saltsjöbadens samskolaKommunal242.6#466 av 1587
17Ektorps skolaKommunal232.7#665 av 1587

SALSA i Nacka

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Nacka Idrottsgrundskola258.9235.0+44.0
2JENSEN grundskola Sickla274.5249.0+37.0
3Ebba Braheskolan292.9256.0+35.0
4Boo Gårds skola273.4248.0+27.0
5Noblaskolan Saltsjö-Boo265.3258.0+20.0
6Saltsjöbadens samskola242.6241.0+19.0
7Myrsjöskolan245.9240.0+17.0
8Stavsborgsskolan252.8247.0+13.0
9Kunskapsskolan Saltsjöbaden273.3266.0+11.0
10Eklidens skola273.3255.0+11.0
11Kunskapsskolan Nacka249.9252.0+11.0
12Björknässkolan266.6245.0+9.0
13Internationella Engelska Skolan Nacka274.6251.0+8.0
14Idunskolan Östra Stockholms Waldorfskola264.0263.0+1.0
15Montessori Mondial Nacka253.4248.0-12.0

Vanliga frågor om Nacka

Vilka är de bästa skolorna i Nacka?

Enligt meritvärde 2026 är Ebba Braheskolan den högst rankade grundskolan i Nacka med meritvärde 292.9. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Nacka (274.6) och JENSEN grundskola Sickla (274.5). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Nacka?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Nacka?

Underlaget innehåller 7 kommunala och 10 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.