Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Norrköping

24 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 223.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Norrköping har Jönsbergska Idrottsskolan Norrköping (272.0), följd av Kunskapsskolan Norrköping (271.6) och Lärande Grundskola Östra (258.3).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 11 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 223.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Jönsbergska Idrottsskolan NorrköpingEnskild272.0#97 av 1587
2Kunskapsskolan NorrköpingEnskild271.6#106 av 1587
3Lärande Grundskola ÖstraEnskild258.3#238 av 1587
4Prolympia, NorrköpingEnskild247.5#392 av 1587
5JENSEN grundskola NorrköpingEnskild245.1#431 av 1587
6Hagaskolan 1Kommunal244.1#441 av 1587
7HultdalsskolanKommunal234.7#616 av 1587
8Enebyskolan 1Kommunal234.5#620 av 1587
9Djäkneparksskolan 1Kommunal231.1#702 av 1587
10Vittra Röda stanEnskild229.4#741 av 1587
11Råsslaskolan 1Kommunal225.1#844 av 1587
12Lärande Grundskola SödraEnskild223.2#887 av 1587
13Nordic International School NorrköpingEnskild220.9#938 av 1587
14Enebyskolan 2Kommunal218.6#995 av 1587
15Navestadsskolan 2Kommunal216.8#1049 av 1587
16SandbyhovsskolanKommunal215.8#1068 av 1587
17Ektorpsskolan 1Kommunal206.5#1256 av 1587
18Stiftelsen Rudolf SteinerskolanEnskild205.4#1275 av 1587
19Johannesskolan Norrkpg Kr SkEnskild202.3#1332 av 1587
20Mosstorpsskolan 2Kommunal196.4#1424 av 1587
21Vikbolandsskolan 1Kommunal194.0#1448 av 1587
22Borgsmoskolan 1Kommunal191.5#1469 av 1587
23I Ur och Skur sk SkattkammarönEnskild186.5#1501 av 1587
24Klingsborgsskolan 1Kommunal185.1#1510 av 1587

SALSA i Norrköping

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Jönsbergska Idrottsskolan Norrköping272.0235.0+41.0
2Johannesskolan Norrkpg Kr Sk202.3224.0+30.0
3JENSEN grundskola Norrköping245.1235.0+27.0
4Kunskapsskolan Norrköping271.6254.0+25.0
5Nordic International School Norrköping220.9209.0+25.0
6Lärande Grundskola Östra258.3232.0+18.0
7Djäkneparksskolan 1231.1209.0+15.0
8Prolympia, Norrköping247.5234.0+13.0
9Lärande Grundskola Södra223.2215.0+4.0
10Hagaskolan 1244.1224.0-1.0
11Sandbyhovsskolan215.8229.0-2.0
12Hultdalsskolan234.7238.0-4.0
13Enebyskolan 1234.5245.0-5.0
14Råsslaskolan 1225.1239.0-5.0
15Navestadsskolan 2216.8208.0-5.0
16Enebyskolan 2218.6236.0-6.0
17Ektorpsskolan 1206.5211.0-7.0
18Vikbolandsskolan 1194.0221.0-13.0
19Borgsmoskolan 1191.5200.0-14.0
20Mosstorpsskolan 2196.4218.0-20.0
21Stiftelsen Rudolf Steinerskolan205.4230.0-22.0
22Vittra Röda stan229.4232.0-23.0

Vanliga frågor om Norrköping

Vilka är de bästa skolorna i Norrköping?

Enligt meritvärde 2026 är Jönsbergska Idrottsskolan Norrköping den högst rankade grundskolan i Norrköping med meritvärde 272.0. Andra topprankade skolor inkluderar Kunskapsskolan Norrköping (271.6) och Lärande Grundskola Östra (258.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Norrköping?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Norrköping?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 11 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.