Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Nyköping

9 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 214.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Nyköping har Nyköpings Enskilda Grundskola (250.2), följd av Innovitaskolan Nyköping 2 (250.1) och Mikaeliskolan (234.9).

Av skolorna i listan är 3 kommunala och 6 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 214.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Nyköpings Enskilda GrundskolaEnskild250.2#349 av 1587
2Innovitaskolan Nyköping 2Enskild250.1#351 av 1587
3MikaeliskolanEnskild234.9#612 av 1587
4Kunskapsskolan NyköpingEnskild233.6#636 av 1587
5FokusskolanEnskild229.7#732 av 1587
6Vittra KungshagenEnskild208.0#1228 av 1587
7Nyköpings högstadium AlphaKommunal203.2#1317 av 1587
8Nyköpings högstadium OmegaKommunal193.2#1452 av 1587
9Nyköpings resursskolaKommunal124.7#1574 av 1587

SALSA i Nyköping

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Fokusskolan229.7204.0+14.0
2Kunskapsskolan Nyköping233.6239.0+8.0
3Mikaeliskolan234.9243.0+6.0
4Innovitaskolan Nyköping 2250.1253.0+1.0
5Vittra Kungshagen208.0232.0+1.0
6Nyköpings Enskilda Grundskola250.2248.0-2.0

Vanliga frågor om Nyköping

Vilka är de bästa skolorna i Nyköping?

Enligt meritvärde 2026 är Nyköpings Enskilda Grundskola den högst rankade grundskolan i Nyköping med meritvärde 250.2. Andra topprankade skolor inkluderar Innovitaskolan Nyköping 2 (250.1) och Mikaeliskolan (234.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Nyköping?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Nyköping?

Underlaget innehåller 3 kommunala och 6 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.