Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Örebro

20 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 229.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Örebro har Internationella Engelska Skolan Örebro (281.9), följd av Pops Academy Karl Johan (270.2) och JENSEN grundskola Örebro (263.4).

Av skolorna i listan är 10 kommunala och 10 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 229.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan ÖrebroEnskild281.9#43 av 1587
2Pops Academy Karl JohanEnskild270.2#115 av 1587
3JENSEN grundskola ÖrebroEnskild263.4#175 av 1587
4HannaskolanEnskild257.9#245 av 1587
5Johannaskolan Örebro WaldorfskolaEnskild251.7#325 av 1587
6GrenadjärskolanEnskild248.6#377 av 1587
7Kunskapsskolan ÖrebroEnskild243.7#449 av 1587
8Vittra ÖrebroEnskild236.9#570 av 1587
9Almby skola F-9Kommunal234.9#611 av 1587
10Entréskolan ÖrebroEnskild228.9#755 av 1587
11Adolfsbergsskolan 7-9Kommunal224.2#864 av 1587
12Lillåns skola F-9Kommunal221.9#911 av 1587
13EngelbrektsskolanKommunal219.0#981 av 1587
14Västra EngelbrektsskolanKommunal214.0#1107 av 1587
15Mellringeskolan F-9Kommunal203.3#1316 av 1587
16NavetKommunal201.2#1354 av 1587
17GumaeliusskolanKommunal201.0#1363 av 1587
18Olaus Petriskolan 7-9Kommunal200.5#1368 av 1587
19ViktoriaskolanEnskild199.3#1390 av 1587
20OdenskolanKommunal184.0#1515 av 1587

SALSA i Örebro

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1JENSEN grundskola Örebro263.4236.0+36.0
2Grenadjärskolan248.6228.0+20.0
3Västra Engelbrektsskolan214.0182.0+18.0
4Hannaskolan257.9238.0+16.0
5Vittra Örebro236.9226.0+15.0
6Internationella Engelska Skolan Örebro281.9256.0+14.0
7Kunskapsskolan Örebro243.7242.0+13.0
8Pops Academy Karl Johan270.2257.0+5.0
9Almby skola F-9234.9232.0+3.0
10Engelbrektsskolan219.0218.0+1.0
11Adolfsbergsskolan 7-9224.2239.0-4.0
12Entréskolan Örebro228.9243.0-10.0
13Olaus Petriskolan 7-9200.5207.0-15.0
14Lillåns skola F-9221.9237.0-18.0
15Gumaeliusskolan201.0221.0-18.0
16Odenskolan184.0207.0-31.0
17Navet201.2218.0-34.0
18Viktoriaskolan199.3214.0-34.0
19Johannaskolan Örebro Waldorfskola251.7262.0-39.0

Vanliga frågor om Örebro

Vilka är de bästa skolorna i Örebro?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Örebro den högst rankade grundskolan i Örebro med meritvärde 281.9. Andra topprankade skolor inkluderar Pops Academy Karl Johan (270.2) och JENSEN grundskola Örebro (263.4). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Örebro?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Örebro?

Underlaget innehåller 10 kommunala och 10 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.