Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Östersund

12 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 225.7.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Östersund har Innovitaskolan Östersund (266.4), följd av Internationella Engelska Skolan Östersund (250.7) och Prolympia, Östersund (246.3).

Av skolorna i listan är 8 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 225.7.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Innovitaskolan ÖstersundEnskild266.4#149 av 1587
2Internationella Engelska Skolan ÖstersundEnskild250.7#340 av 1587
3Prolympia, ÖstersundEnskild246.3#414 av 1587
4ÖstbergsskolanKommunal241.9#473 av 1587
5TreälvsskolanKommunal238.1#547 av 1587
6VallaskolanKommunal236.1#583 av 1587
7Odensalaskolans grundskolaKommunal229.6#738 av 1587
8KastalskolanKommunal221.5#925 av 1587
9LugnviksskolanKommunal218.8#989 av 1587
10TorvallaskolanKommunal215.6#1072 av 1587
11ParkskolanKommunal196.4#1423 av 1587
12Östersunds WaldorfskolaEnskild147.5#1568 av 1587

SALSA i Östersund

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Östersund250.7233.0+15.0
2Innovitaskolan Östersund266.4255.0+5.0
3Torvallaskolan215.6201.0+1.0
4Vallaskolan236.1250.0-1.0
5Östbergsskolan241.9251.0-2.0
6Parkskolan196.4214.0-5.0
7Odensalaskolans grundskola229.6238.0-8.0
8Treälvsskolan238.1224.0-10.0
9Lugnviksskolan218.8229.0-12.0
10Kastalskolan221.5228.0-25.0
11Prolympia, Östersund246.3245.0-26.0

Vanliga frågor om Östersund

Vilka är de bästa skolorna i Östersund?

Enligt meritvärde 2026 är Innovitaskolan Östersund den högst rankade grundskolan i Östersund med meritvärde 266.4. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Östersund (250.7) och Prolympia, Östersund (246.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Östersund?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Östersund?

Underlaget innehåller 8 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.