Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Sigtuna

8 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 223.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Sigtuna har Internationella Engelska Skolan Sigtuna (272.7), följd av Skolan Bergius (238.7) och Steningehöjdens skola (233.7).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 223.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan SigtunaEnskild272.7#90 av 1587
2Skolan BergiusEnskild238.7#535 av 1587
3Steningehöjdens skolaKommunal233.7#632 av 1587
4S:t Olofs skolaKommunal233.4#639 av 1587
5TingvallaskolanKommunal222.5#902 av 1587
6CentralskolanKommunal214.1#1105 av 1587
7Josefinaskolan, grundskolaEnskild201.3#1351 av 1587
8EkillaskolanKommunal169.4#1548 av 1587

SALSA i Sigtuna

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Steningehöjdens skola233.7205.0+31.0
2Internationella Engelska Skolan Sigtuna272.7241.0+17.0
3Skolan Bergius238.7232.0+17.0
4S:t Olofs skola233.4225.0+16.0
5Tingvallaskolan222.5201.0+14.0
6Centralskolan214.1204.0+4.0
7Josefinaskolan, grundskola201.3243.0-1.0
8Ekillaskolan169.4196.0-22.0

Vanliga frågor om Sigtuna

Vilka är de bästa skolorna i Sigtuna?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Sigtuna den högst rankade grundskolan i Sigtuna med meritvärde 272.7. Andra topprankade skolor inkluderar Skolan Bergius (238.7) och Steningehöjdens skola (233.7). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Sigtuna?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Sigtuna?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.