Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Södertälje

21 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 243.1.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Södertälje har Solvikskolan (273.7), följd av Vittra Östertälje (263.7) och Internationella Engelska Skolan Södertälje (262.1).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 8 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 243.1.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1SolvikskolanEnskild273.7#80 av 1587
2Vittra ÖstertäljeEnskild263.7#172 av 1587
3Internationella Engelska Skolan SödertäljeEnskild262.1#189 av 1587
4NyckelskolanEnskild261.7#194 av 1587
5Lina grundskolaKommunal259.4#223 av 1587
6BlombackaskolanKommunal255.7#267 av 1587
7Södertälje friskolaEnskild252.0#322 av 1587
8MariaskolanEnskild249.7#357 av 1587
9MariekällskolanKommunal249.7#359 av 1587
10SoldalaskolanKommunal243.9#445 av 1587
11HölöskolanKommunal238.9#529 av 1587
12Igelsta grundskolaKommunal238.7#539 av 1587
13RosenborgskolanKommunal236.9#567 av 1587
14Innovitaskolan SödertäljeEnskild233.5#638 av 1587
15PershagenskolanKommunal231.2#699 av 1587
16Järna friskolaEnskild230.4#716 av 1587
17HovsjöskolanKommunal228.6#766 av 1587
18WasaskolanKommunal228.3#773 av 1587
19RonnaskolanKommunal225.6#830 av 1587
20BrunnsängskolanKommunal223.3#882 av 1587
21EneskolanKommunal218.9#988 av 1587

SALSA i Södertälje

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Mariaskolan249.7242.0+42.0
2Ronnaskolan225.6193.0+41.0
3Blombackaskolan255.7199.0+39.0
4Lina grundskola259.4198.0+34.0
5Hölöskolan238.9207.0+33.0
6Wasaskolan228.3206.0+32.0
7Hovsjöskolan228.6194.0+29.0
8Internationella Engelska Skolan Södertälje262.1229.0+24.0
9Innovitaskolan Södertälje233.5219.0+24.0
10Pershagenskolan231.2221.0+24.0
11Brunnsängskolan223.3195.0+21.0
12Vittra Östertälje263.7225.0+19.0
13Soldalaskolan243.9217.0+15.0
14Rosenborgskolan236.9229.0+15.0
15Mariekällskolan249.7214.0+13.0
16Södertälje friskola252.0219.0+10.0
17Nyckelskolan261.7225.0+9.0
18Järna friskola230.4239.0+4.0
19Igelsta grundskola238.7233.0-18.0
20Eneskolan218.9221.0-21.0

Vanliga frågor om Södertälje

Vilka är de bästa skolorna i Södertälje?

Enligt meritvärde 2026 är Solvikskolan den högst rankade grundskolan i Södertälje med meritvärde 273.7. Andra topprankade skolor inkluderar Vittra Östertälje (263.7) och Internationella Engelska Skolan Södertälje (262.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Södertälje?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Södertälje?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 8 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.