Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Sollentuna

22 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 252.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Sollentuna har Sollentuna musikklasser (297.6), följd av Futuraskolan International Rådan (295.0) och Tegelhagens skola (287.8).

Av skolorna i listan är 13 kommunala och 9 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 252.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Sollentuna musikklasserKommunal297.6#13 av 1587
2Futuraskolan International RådanEnskild295.0#15 av 1587
3Tegelhagens skolaKommunal287.8#28 av 1587
4Silverbäcken DibberEnskild278.8#58 av 1587
5Vibyskolan ekonomisk föreningEnskild278.2#61 av 1587
6Futuraskolan International Hertig KarlEnskild274.3#78 av 1587
7MikaelskolanEnskild273.1#86 av 1587
8Häggvik- SkälbyskolanKommunal267.1#141 av 1587
9TöjnaskolanKommunal255.5#270 av 1587
10HelenelundsskolanKommunal254.2#291 av 1587
11GärdesskolanKommunal254.1#293 av 1587
12RunbackaskolanKommunal253.1#305 av 1587
13Dibber International School SollentunaEnskild250.6#341 av 1587
14SofielundsskolanKommunal249.7#358 av 1587
15SilverdalsskolanKommunal245.8#425 av 1587
16EdsbergsskolanKommunal242.5#468 av 1587
17Stockholm International Academy HäggvikEnskild240.9#485 av 1587
18Vittra SollentunaEnskild230.6#712 av 1587
19Rälsen AB åk 4-9Enskild229.7#733 av 1587
20Gillbo-GröndalsskolanKommunal226.3#821 av 1587
21TurebergsskolanKommunal209.2#1207 av 1587
22BrageskolanKommunal157.7#1564 av 1587

SALSA i Sollentuna

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Stockholm International Academy Häggvik240.9190.0+65.0
2Futuraskolan International Hertig Karl274.3213.0+46.0
3Futuraskolan International Rådan295.0264.0+40.0
4Mikaelskolan273.1220.0+39.0
5Sollentuna musikklasser297.6259.0+33.0
6Silverbäcken Dibber278.8252.0+29.0
7Töjnaskolan255.5241.0+26.0
8Dibber International School Sollentuna250.6230.0+26.0
9Turebergsskolan209.2202.0+22.0
10Häggvik- Skälbyskolan267.1246.0+20.0
11Helenelundsskolan254.2254.0+18.0
12Runbackaskolan253.1244.0+16.0
13Rälsen AB åk 4-9229.7272.0+14.0
14Vibyskolan ekonomisk förening278.2254.0+13.0
15Tegelhagens skola287.8259.0+12.0
16Gillbo-Gröndalsskolan226.3240.0+11.0
17Sofielundsskolan249.7238.0+9.0
18Vittra Sollentuna230.6223.0+9.0
19Edsbergsskolan242.5241.0-1.0
20Silverdalsskolan245.8248.0-2.0
21Gärdesskolan254.1247.0-7.0

Vanliga frågor om Sollentuna

Vilka är de bästa skolorna i Sollentuna?

Enligt meritvärde 2026 är Sollentuna musikklasser den högst rankade grundskolan i Sollentuna med meritvärde 297.6. Andra topprankade skolor inkluderar Futuraskolan International Rådan (295.0) och Tegelhagens skola (287.8). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Sollentuna?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Sollentuna?

Underlaget innehåller 13 kommunala och 9 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.