Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Solna

11 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 228.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Solna har Noblaskolan Solna (281.8), följd av Raoul Wallenbergskolan Bagartorp (278.7) och Internationella Engelska Skolan Solna (260.3).

Av skolorna i listan är 3 kommunala och 8 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 228.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Noblaskolan SolnaEnskild281.8#45 av 1587
2Raoul Wallenbergskolan BagartorpEnskild278.7#59 av 1587
3Internationella Engelska Skolan SolnaEnskild260.3#213 av 1587
4Vittra FrösundaEnskild257.0#250 av 1587
5UlriksdalsskolanKommunal246.1#421 av 1587
6HagaskolanEnskild243.6#452 av 1587
7TallbackaskolanKommunal235.0#608 av 1587
8Råsunda CentralskolaKommunal219.6#964 av 1587
9Ängkärrskolan i SolnaEnskild181.4#1526 av 1587
10Ingridskolan, grundskolaEnskild175.2#1539 av 1587
11Magelungens grundskola SolnaEnskild133.0#1571 av 1587

SALSA i Solna

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Noblaskolan Solna281.8259.0+25.0
2Vittra Frösunda257.0246.0+21.0
3Internationella Engelska Skolan Solna260.3251.0+16.0
4Ulriksdalsskolan246.1237.0+16.0
5Raoul Wallenbergskolan Bagartorp278.7251.0+15.0
6Råsunda Centralskola219.6229.0+15.0
7Hagaskolan243.6226.0+7.0
8Tallbackaskolan235.0227.0-15.0
9Ingridskolan, grundskola175.2249.0-70.0
10Ängkärrskolan i Solna181.4243.0-89.0

Vanliga frågor om Solna

Vilka är de bästa skolorna i Solna?

Enligt meritvärde 2026 är Noblaskolan Solna den högst rankade grundskolan i Solna med meritvärde 281.8. Andra topprankade skolor inkluderar Raoul Wallenbergskolan Bagartorp (278.7) och Internationella Engelska Skolan Solna (260.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Solna?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Solna?

Underlaget innehåller 3 kommunala och 8 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.