Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Stockholm

139 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 248.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Stockholm har Fredrikshovs slotts skola (320.7), följd av Campus Manilla (314.2) och Vasa International School of Stockholm (312.8).

Av skolorna i listan är 70 kommunala och 69 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 248.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Fredrikshovs slotts skolaEnskild320.7#1 av 1587
2Campus ManillaEnskild314.2#2 av 1587
3Vasa International School of StockholmEnskild312.8#3 av 1587
4Montessori Mondial KungsholmenEnskild309.6#4 av 1587
5Musikskolan Lilla AkademienEnskild303.4#6 av 1587
6Maria ElementarskolaEnskild299.7#8 av 1587
7Enskilda gymnasiet, grEnskild297.9#10 av 1587
8Kristna skolanEnskild297.7#12 av 1587
9Carlssons skolaEnskild293.7#17 av 1587
10HöglandsskolanKommunal293.4#18 av 1587
11ÄppelviksskolanKommunal292.9#19 av 1587
12Adolf Fredriks musikklasserKommunal292.6#21 av 1587
13GärdesskolanKommunal289.8#24 av 1587
14Franska Skolan/Ecole francaiseEnskild289.4#25 av 1587
15Enskede skolaKommunal288.9#26 av 1587
16RålambshovsskolanKommunal288.0#27 av 1587
17Kungsholmens grundskolaKommunal285.7#31 av 1587
18Vasastans MontessoriskolaEnskild284.9#33 av 1587
19EuropaskolanEnskild284.8#34 av 1587
20MatteusskolanKommunal284.0#36 av 1587
21EngelbrektsskolanKommunal283.7#37 av 1587
22Vasa RealKommunal283.4#38 av 1587
23Observatorielundens skolaKommunal282.7#40 av 1587
24Kungliga Svenska BalettskolanKommunal281.5#46 av 1587
25AbrahamsbergsskolanKommunal281.3#48 av 1587
26Nordic International School, StockholmEnskild280.8#49 av 1587
27Johan SkytteskolanKommunal280.3#51 av 1587
28BobergsskolanKommunal280.2#52 av 1587
29MariaskolanKommunal279.1#56 av 1587
30Sofia skolaKommunal277.4#63 av 1587
31Kristofferskolan, grEnskild276.3#68 av 1587
32Viktor Rydbergs skola JarlaplanEnskild275.2#72 av 1587
33Kunskapsskolan EnskedeEnskild275.0#73 av 1587
34Grundskolan MetapontumEnskild274.6#75 av 1587
35Futuraskolan International StockholmEnskild272.9#88 av 1587
36Ekens skolaKommunal272.6#91 av 1587
37Skarpnäcks skolaKommunal272.6#92 av 1587
38Engelska Skolan NorrEnskild272.4#93 av 1587
39Mälarhöjdens skolaKommunal272.3#95 av 1587
40Kulturama gr. Hammarby SjöstadEnskild271.5#107 av 1587
41Internationella Engelska Skolan BrommaEnskild271.1#111 av 1587
42HögalidsskolanKommunal269.5#116 av 1587
43VästbergaskolanEnskild269.5#119 av 1587
44SjöviksskolanKommunal269.5#120 av 1587
45Spånga grundskolaKommunal268.4#128 av 1587
46S:t Eriks Katolska SkolaEnskild268.2#131 av 1587
47SturebyskolanKommunal268.1#134 av 1587
48Södra Ängby skolaKommunal267.7#139 av 1587
49SjöstadsskolanKommunal266.1#151 av 1587
50Internationella Engelska Skolan LiljeholmenEnskild264.8#166 av 1587
51JENSEN grundskola LångholmenEnskild264.4#168 av 1587
52Pops Academy ÖstermalmEnskild264.3#169 av 1587
53SödermalmsskolanKommunal264.0#171 av 1587
54Kista International SchoolEnskild263.6#173 av 1587
55Kunskapsskolan TyresöEnskild263.2#180 av 1587
56Kunskapsskolan SpångaEnskild263.0#181 av 1587
57Nya ElementarKommunal261.1#201 av 1587
58TellusborgsskolanKommunal260.9#202 av 1587
59KonradsbergsskolanKommunal260.7#205 av 1587
60Midsommarkransens skolaKommunal260.5#208 av 1587
61Internationella Engelska skolan HässelbyEnskild260.4#210 av 1587
62Sverigefinska skolan SthlmEnskild259.4#224 av 1587
63Martinskolan Söders waldorfskolaEnskild259.2#227 av 1587
64Estniska Skolan i StockholmEnskild258.6#235 av 1587
65Kunskapsskolan FruängenEnskild258.0#242 av 1587
66Internationella Engelska Skolan ÅrstaEnskild256.3#258 av 1587
67Kulturskolan RaketenEnskild255.9#263 av 1587
68Entréskolan StockholmEnskild255.6#269 av 1587
69Katarina Norra skolaKommunal254.7#279 av 1587
70Björkhagens skolaKommunal254.3#288 av 1587
71Internationella Engelska Skolan EnskedeEnskild253.4#302 av 1587
72Bagarmossens skolaKommunal252.6#313 av 1587
73Internationella Engelska Skolan ÄlvsjöEnskild252.6#315 av 1587
74ÖrbyskolanKommunal252.4#317 av 1587
75Tellusskolan Thea BrommaEnskild252.3#319 av 1587
76RödabergsskolanKommunal251.5#330 av 1587
77Raoul Wallenbergskolan BrommaEnskild250.5#343 av 1587
78Hässelby Villastads skolaKommunal250.2#348 av 1587
79Åsö grundskolaKommunal249.3#364 av 1587
80KämpetorpsskolanKommunal248.1#382 av 1587
81HästhagsskolanKommunal247.4#394 av 1587
82VällingbyskolanKommunal247.3#395 av 1587
83GubbängsskolanKommunal246.8#406 av 1587
84ÅrstaskolanKommunal245.7#427 av 1587
85SundbyskolanKommunal243.5#454 av 1587
86Engelska Skolan NoviaEnskild241.6#476 av 1587
87SlättgårdsskolanKommunal240.3#494 av 1587
88ApolloniosskolanEnskild240.2#498 av 1587
89Hammarbyskolan SödraKommunal240.2#500 av 1587
90Internationella Engelska Skolan KistaEnskild239.4#517 av 1587
91Hjulsta grundskola F-9Kommunal238.1#546 av 1587
92JärvaskolanEnskild237.0#565 av 1587
93Farsta grundskolaKommunal236.3#579 av 1587
94Fryshuset Grundskola Hammarby SjöstadEnskild235.6#594 av 1587
95SjöängsskolanKommunal235.5#595 av 1587
96Vinsta grundskola västraKommunal235.5#600 av 1587
97EriksdalsskolanKommunal233.2#646 av 1587
98Stockholm International Academy HägerstenEnskild232.9#656 av 1587
99TrollbodaskolanKommunal232.7#668 av 1587
100SätraskolanKommunal231.6#691 av 1587
101SmedshagsskolanKommunal229.0#750 av 1587
102EnbacksskolanKommunal228.8#760 av 1587
103Akalla grundskola F-9Kommunal228.3#772 av 1587
104BredängsskolanKommunal226.3#819 av 1587
105Vittra SödermalmEnskild226.3#820 av 1587
106AlviksskolanKommunal225.9#827 av 1587
107NorrbyskolanEnskild225.9#828 av 1587
108Ellen Key skolanEnskild224.2#863 av 1587
109HökarängsskolanKommunal224.0#867 av 1587
110Fruängens skolaKommunal223.4#879 av 1587
111Kista grundskolaKommunal222.7#898 av 1587
112Innovitaskolan Vällingby ParkEnskild220.0#954 av 1587
113Västerholms friskolaEnskild219.3#970 av 1587
114ESF Skarpnäck ABEnskild219.1#974 av 1587
115Vittra TelefonplanEnskild218.9#987 av 1587
116Bäckahagens skolaKommunal218.7#992 av 1587
117SkarpatorpsskolanKommunal218.1#1016 av 1587
118RinkebyskolanKommunal215.0#1080 av 1587
119Fryshuset Grundskola HusbyEnskild214.5#1091 av 1587
120Aspuddens skolaKommunal213.9#1110 av 1587
121Husbygårdsskolan F-9Kommunal212.6#1140 av 1587
122SkolgrundenEnskild208.9#1216 av 1587
123Snitz GrundskolaEnskild205.8#1268 av 1587
124Rosholmen Education Academy ABEnskild205.8#1269 av 1587
125HässelbygårdsskolanKommunal203.8#1305 av 1587
126LillholmsskolanKommunal202.6#1330 av 1587
127FilosofiskaEnskild195.1#1438 av 1587
128GrimstaskolanKommunal187.8#1493 av 1587
129VanadisskolanEnskild180.2#1529 av 1587
130Magelungens Grundskola ÄlvsjöEnskild178.1#1536 av 1587
131HagsätraskolanKommunal174.7#1541 av 1587
132Kunskapsskolans ResursskolaEnskild173.1#1542 av 1587
133Alla Nationers Fria SkolaEnskild172.9#1544 av 1587
134Lunaskolan BrommaEnskild171.1#1546 av 1587
135Vintertullsskolan i StockholmEnskild167.4#1551 av 1587
136Lunaskolan SödraEnskild166.3#1552 av 1587
137Distra IRSEnskild163.4#1559 av 1587
138Sofiaängens skolaEnskild138.2#1569 av 1587
139Magelungens Grundskola SödermalmEnskild105.8#1577 av 1587

SALSA i Stockholm

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Kista International School263.6166.0+61.0
2Norrbyskolan225.9182.0+57.0
3Fredrikshovs slotts skola320.7259.0+53.0
4Enbacksskolan228.8186.0+47.0
5Campus Manilla314.2255.0+46.0
6Musikskolan Lilla Akademien303.4253.0+45.0
7Gärdesskolan289.8247.0+44.0
8Carlssons skola293.7261.0+41.0
9Nordic International School, Stockholm280.8239.0+41.0
10Enskilda gymnasiet, gr297.9261.0+40.0
11Vasa International School of Stockholm312.8260.0+38.0
12Kungsholmens grundskola285.7247.0+38.0
13Engelska Skolan Norr272.4243.0+37.0
14Västerholms friskola219.3203.0+37.0
15Vasastans Montessoriskola284.9251.0+34.0
16Europaskolan284.8267.0+33.0
17S:t Eriks Katolska Skola268.2231.0+33.0
18Montessori Mondial Kungsholmen309.6261.0+31.0
19Franska Skolan/Ecole francaise289.4266.0+31.0
20Internationella Engelska Skolan Kista239.4219.0+30.0
21Sätraskolan231.6210.0+30.0
22Smedshagsskolan229.0205.0+30.0
23Ellen Key skolan224.2232.0+30.0
24Rinkebyskolan215.0173.0+30.0
25Adolf Fredriks musikklasser292.6270.0+29.0
26Enskede skola288.9253.0+29.0
27Bredängsskolan226.3196.0+29.0
28Internationella Engelska Skolan Älvsjö252.6239.0+28.0
29Raoul Wallenbergskolan Bromma250.5228.0+27.0
30Hästhagsskolan247.4223.0+27.0
31Äppelviksskolan292.9264.0+26.0
32Kungliga Svenska Balettskolan281.5263.0+26.0
33Örbyskolan252.4215.0+26.0
34Kristna skolan297.7232.0+25.0
35Grundskolan Metapontum274.6251.0+24.0
36Järvaskolan237.0192.0+24.0
37Rålambshovsskolan288.0245.0+23.0
38Höglandsskolan293.4260.0+22.0
39Futuraskolan International Stockholm272.9262.0+22.0
40Spånga grundskola268.4248.0+22.0
41Viktor Rydbergs skola Jarlaplan275.2265.0+21.0
42Kunskapsskolan Spånga263.0245.0+21.0
43Slättgårdsskolan240.3207.0+21.0
44Maria Elementarskola299.7257.0+20.0
45Sofia skola277.4250.0+20.0
46Nya Elementar261.1249.0+20.0
47Matteusskolan284.0254.0+19.0
48Stockholm International Academy Hägersten232.9217.0+19.0
49Engelbrektsskolan283.7259.0+18.0
50Sjöviksskolan269.5238.0+18.0
51Husbygårdsskolan F-9212.6184.0+18.0
52Abrahamsbergsskolan281.3247.0+17.0
53Rödabergsskolan251.5256.0+17.0
54Engelska Skolan Novia241.6251.0+17.0
55Mariaskolan279.1246.0+15.0
56Estniska Skolan i Stockholm258.6262.0+15.0
57Fryshuset Grundskola Husby214.5207.0+15.0
58Observatorielundens skola282.7260.0+14.0
59Internationella Engelska Skolan Årsta256.3254.0+14.0
60Hässelby Villastads skola250.2241.0+14.0
61Akalla grundskola F-9228.3208.0+14.0
62Vittra Södermalm226.3237.0+14.0
63Johan Skytteskolan280.3258.0+13.0
64Skarpnäcks skola272.6263.0+13.0
65Katarina Norra skola254.7250.0+13.0
66Internationella Engelska Skolan Enskede253.4241.0+13.0
67Årstaskolan245.7244.0+13.0
68Vasa Real283.4252.0+12.0
69Ekens skola272.6256.0+12.0
70Västbergaskolan269.5245.0+12.0
71Södermalmsskolan264.0253.0+12.0
72Vinsta grundskola västra235.5236.0+12.0
73Kunskapsskolan Enskede275.0251.0+11.0
74Internationella Engelska Skolan Bromma271.1253.0+10.0
75Bobergsskolan280.2256.0+9.0
76Internationella Engelska skolan Hässelby260.4245.0+9.0
77Kulturskolan Raketen255.9276.0+9.0
78Mälarhöjdens skola272.3264.0+8.0
79Södra Ängby skola267.7253.0+8.0
80Kunskapsskolan Tyresö263.2241.0+8.0
81Entréskolan Stockholm255.6258.0+8.0
82Tellusskolan Thea Bromma252.3236.0+8.0
83Skarpatorpsskolan218.1230.0+8.0
84Kulturama gr. Hammarby Sjöstad271.5264.0+7.0
85Filosofiska195.1249.0+7.0
86Fruängens skola223.4200.0+6.0
87Sjöstadsskolan266.1248.0+5.0
88Rosholmen Education Academy AB205.8194.0+5.0
89Kunskapsskolan Fruängen258.0252.0+4.0
90Hjulsta grundskola F-9238.1199.0+4.0
91Sturebyskolan268.1252.0+3.0
92JENSEN grundskola Långholmen264.4247.0+3.0
93Bagarmossens skola252.6235.0+3.0
94Farsta grundskola236.3245.0+3.0
95Kristofferskolan, gr276.3257.0+2.0
96Tellusborgsskolan260.9250.0+2.0
97Sundbyskolan243.5229.0+2.0
98Sjöängsskolan235.5231.0+2.0
99Hässelbygårdsskolan203.8197.0+2.0
100Internationella Engelska Skolan Liljeholmen264.8247.0+1.0
101Martinskolan Söders waldorfskola259.2251.0+1.0
102Pops Academy Östermalm264.3249.00.0
103Björkhagens skola254.3254.00.0
104Kämpetorpsskolan248.1231.00.0
105Vällingbyskolan247.3222.00.0
106Gubbängsskolan246.8235.0-1.0
107Kista grundskola222.7207.0-1.0
108Högalidsskolan269.5259.0-2.0
109Konradsbergsskolan260.7240.0-3.0
110Åsö grundskola249.3239.0-3.0
111Sverigefinska skolan Sthlm259.4257.0-4.0
112Hökarängsskolan224.0210.0-5.0
113Vittra Telefonplan218.9222.0-9.0
114Trollbodaskolan232.7218.0-10.0
115Hagsätraskolan174.7203.0-10.0
116Eriksdalsskolan233.2247.0-12.0
117Hammarbyskolan Södra240.2236.0-13.0
118Grimstaskolan187.8201.0-14.0
119Alviksskolan225.9239.0-17.0
120Bäckahagens skola218.7208.0-17.0
121Aspuddens skola213.9236.0-20.0
122Lillholmsskolan202.6208.0-22.0
123Fryshuset Grundskola Hammarby Sjöstad235.6245.0-28.0
124Lunaskolan Bromma171.1228.0-53.0
125Skolgrunden208.9236.0-55.0
126Snitz Grundskola205.8233.0-56.0
127Lunaskolan Södra166.3237.0-57.0
128Vanadisskolan180.2240.0-81.0

Vanliga frågor om Stockholm

Vilka är de bästa skolorna i Stockholm?

Enligt meritvärde 2026 är Fredrikshovs slotts skola den högst rankade grundskolan i Stockholm med meritvärde 320.7. Andra topprankade skolor inkluderar Campus Manilla (314.2) och Vasa International School of Stockholm (312.8). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Stockholm?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Stockholm?

Underlaget innehåller 70 kommunala och 69 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.