Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Sundbyberg

7 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 251.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Sundbyberg har Viktor Rydbergs skola Sundbyberg (280.1), följd av Internationella Engelska Skolan Sundbyberg (268.5) och Kulturama Grundsk. Sundbyberg (257.7).

Av skolorna i listan är 2 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 251.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Viktor Rydbergs skola SundbybergEnskild280.1#53 av 1587
2Internationella Engelska Skolan SundbybergEnskild268.5#127 av 1587
3Kulturama Grundsk. SundbybergEnskild257.7#247 av 1587
4Vittra BrotorpEnskild252.8#311 av 1587
5Noblaskolan SundbybergEnskild234.4#624 av 1587
6ÄngskolanKommunal232.9#657 av 1587
7GrönkullaskolanKommunal232.6#670 av 1587

SALSA i Sundbyberg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Vittra Brotorp252.8224.0+29.0
2Viktor Rydbergs skola Sundbyberg280.1258.0+20.0
3Noblaskolan Sundbyberg234.4232.0+20.0
4Kulturama Grundsk. Sundbyberg257.7266.0+11.0
5Internationella Engelska Skolan Sundbyberg268.5242.0+4.0
6Grönkullaskolan232.6210.0+3.0
7Ängskolan232.9229.0-3.0

Vanliga frågor om Sundbyberg

Vilka är de bästa skolorna i Sundbyberg?

Enligt meritvärde 2026 är Viktor Rydbergs skola Sundbyberg den högst rankade grundskolan i Sundbyberg med meritvärde 280.1. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Sundbyberg (268.5) och Kulturama Grundsk. Sundbyberg (257.7). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Sundbyberg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Sundbyberg?

Underlaget innehåller 2 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.