Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Sundsvall

17 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 214.2.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Sundsvall har Sidsjö Fristående Grundskola (256.4), följd av Internationella Engelska Skolan Sundsvall (254.0) och Kristna skolan Oasen (246.1).

Av skolorna i listan är 10 kommunala och 7 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 214.2.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Sidsjö Fristående GrundskolaEnskild256.4#256 av 1587
2Internationella Engelska Skolan SundsvallEnskild254.0#294 av 1587
3Kristna skolan OasenEnskild246.1#420 av 1587
4AlnöitskolanEnskild240.3#493 av 1587
5MimerskolanEnskild239.0#523 av 1587
6Sundsvalls MontessoriskolaKommunal229.2#747 av 1587
7VibackeskolanKommunal222.8#894 av 1587
8Prolympia Sundsvall 7-9Enskild219.1#976 av 1587
9Bergsåkers skolaKommunal207.8#1234 av 1587
10Njurunda FriskolaEnskild202.2#1337 av 1587
11HöglundaskolanKommunal202.0#1340 av 1587
12Matfors skolaKommunal201.9#1341 av 1587
13Lidens skolaKommunal198.7#1398 av 1587
14HagaskolanKommunal197.4#1413 av 1587
15Stöde skolaKommunal183.6#1518 av 1587
16NivrenaskolanKommunal178.6#1533 av 1587
17Åkersviks skolaKommunal161.9#1561 av 1587

SALSA i Sundsvall

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Kristna skolan Oasen246.1209.0+27.0
2Njurunda Friskola202.2228.0+9.0
3Internationella Engelska Skolan Sundsvall254.0256.0+7.0
4Stöde skola183.6209.0+5.0
5Mimerskolan239.0255.0+2.0
6Sidsjö Fristående Grundskola256.4258.0-3.0
7Sundsvalls Montessoriskola229.2254.0-7.0
8Hagaskolan197.4223.0-7.0
9Matfors skola201.9227.0-16.0
10Lidens skola198.7205.0-16.0
11Prolympia Sundsvall 7-9219.1224.0-18.0
12Vibackeskolan222.8231.0-22.0
13Bergsåkers skola207.8231.0-27.0
14Nivrenaskolan178.6221.0-35.0
15Höglundaskolan202.0221.0-36.0

Vanliga frågor om Sundsvall

Vilka är de bästa skolorna i Sundsvall?

Enligt meritvärde 2026 är Sidsjö Fristående Grundskola den högst rankade grundskolan i Sundsvall med meritvärde 256.4. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Sundsvall (254.0) och Kristna skolan Oasen (246.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Sundsvall?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Sundsvall?

Underlaget innehåller 10 kommunala och 7 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.