Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Täby

15 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 258.4.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Täby har Spirande lärande i Täby AB (307.1), följd av Noblaskolan Täby (279.9) och Internationella Engelska Skolan Täby (276.1).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 9 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 258.4.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Spirande lärande i Täby ABEnskild307.1#5 av 1587
2Noblaskolan TäbyEnskild279.9#54 av 1587
3Internationella Engelska Skolan TäbyEnskild276.1#69 av 1587
4SkolhagenskolanKommunal273.4#83 av 1587
5Futuraskolan International BergtorpEnskild271.9#99 av 1587
6Kunskapsskolan TäbyEnskild271.1#109 av 1587
7Täby Friskola-EnhagenEnskild271.1#110 av 1587
8VallatorpsskolanKommunal269.5#118 av 1587
9ByängsskolanEnskild267.0#143 av 1587
10SkarpängsskolanKommunal267.0#144 av 1587
11NäsbyparksskolanKommunal264.6#167 av 1587
12HägerneholmsskolanKommunal263.3#176 av 1587
13NäsbydalskolanKommunal258.1#239 av 1587
14NytorpsskolanEnskild175.8#1538 av 1587
15Helleborusskolan Täby ABEnskild160.1#1563 av 1587

SALSA i Täby

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Spirande lärande i Täby AB307.1258.0+38.0
2Internationella Engelska Skolan Täby276.1258.0+22.0
3Futuraskolan International Bergtorp271.9246.0+21.0
4Kunskapsskolan Täby271.1250.0+20.0
5Byängsskolan267.0240.0+19.0
6Täby Friskola-Enhagen271.1262.0+18.0
7Vallatorpsskolan269.5241.0+16.0
8Skolhagenskolan273.4257.0+15.0
9Näsbydalskolan258.1251.0+11.0
10Skarpängsskolan267.0258.0+8.0
11Noblaskolan Täby279.9258.0+6.0
12Hägerneholmsskolan263.3244.0+1.0
13Näsbyparksskolan264.6256.0-3.0
14Helleborusskolan Täby AB160.1248.0-85.0

Vanliga frågor om Täby

Vilka är de bästa skolorna i Täby?

Enligt meritvärde 2026 är Spirande lärande i Täby AB den högst rankade grundskolan i Täby med meritvärde 307.1. Andra topprankade skolor inkluderar Noblaskolan Täby (279.9) och Internationella Engelska Skolan Täby (276.1). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Täby?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Täby?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 9 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.