Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Trelleborg

8 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 228.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Trelleborg har Internationella Engelska Skolan Trelleborg (256.8), följd av Kunskapsskolan Trelleborg (243.4) och Skegrie skola (236.4).

Av skolorna i listan är 6 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 228.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan TrelleborgEnskild256.8#254 av 1587
2Kunskapsskolan TrelleborgEnskild243.4#456 av 1587
3Skegrie skolaKommunal236.4#576 av 1587
4LiljeskolanKommunal227.0#806 av 1587
5PilevallskolanKommunal225.4#837 av 1587
6VäståkraskolanKommunal218.1#1013 av 1587
7VästervångskolanKommunal210.3#1182 av 1587
8SjöviksskolanKommunal209.0#1213 av 1587

SALSA i Trelleborg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Trelleborg256.8228.0+31.0
2Pilevallskolan225.4211.0+19.0
3Kunskapsskolan Trelleborg243.4230.0+15.0
4Skegrie skola236.4230.0+13.0
5Västervångskolan210.3224.0+3.0
6Liljeskolan227.0215.0+2.0
7Sjöviksskolan209.0216.0-3.0
8Väståkraskolan218.1228.0-25.0

Vanliga frågor om Trelleborg

Vilka är de bästa skolorna i Trelleborg?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Trelleborg den högst rankade grundskolan i Trelleborg med meritvärde 256.8. Andra topprankade skolor inkluderar Kunskapsskolan Trelleborg (243.4) och Skegrie skola (236.4). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Trelleborg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Trelleborg?

Underlaget innehåller 6 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.