Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Trollhättan

11 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 228.7.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Trollhättan har Fridaskolan, Trollhättan (254.4), följd av Nordic International School Trollhättan (254.3) och Strömslundsskolan 7-9 (251.2).

Av skolorna i listan är 8 kommunala och 3 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 228.7.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Fridaskolan, TrollhättanEnskild254.4#285 av 1587
2Nordic International School TrollhättanEnskild254.3#289 av 1587
3Strömslundsskolan 7-9Kommunal251.2#335 av 1587
4Paradisskolan 4-9Kommunal239.1#521 av 1587
5Lyrfågelskolan 7-9Kommunal238.1#548 av 1587
6Sjuntorpskolan 4-9Kommunal228.9#753 av 1587
7Skogshöjdens skola 4-9Kommunal218.3#1006 av 1587
8Slättbergsskolan 7-9Kommunal218.1#1017 av 1587
9Sylteskolan 7-9Kommunal212.2#1149 av 1587
10Stavreskolan 6-9Kommunal202.2#1336 av 1587
11Nya Skolan, Trollhättan, PettersbergEnskild199.2#1392 av 1587

SALSA i Trollhättan

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Nya Skolan, Trollhättan, Pettersberg199.2204.0+42.0
2Slättbergsskolan 7-9218.1209.0+34.0
3Fridaskolan, Trollhättan254.4242.0+19.0
4Sylteskolan 7-9212.2189.0+14.0
5Nordic International School Trollhättan254.3228.0+10.0
6Lyrfågelskolan 7-9238.1223.0-2.0
7Strömslundsskolan 7-9251.2235.0-8.0
8Paradisskolan 4-9239.1250.0-18.0
9Sjuntorpskolan 4-9228.9229.0-22.0
10Stavreskolan 6-9202.2234.0-33.0

Vanliga frågor om Trollhättan

Vilka är de bästa skolorna i Trollhättan?

Enligt meritvärde 2026 är Fridaskolan, Trollhättan den högst rankade grundskolan i Trollhättan med meritvärde 254.4. Andra topprankade skolor inkluderar Nordic International School Trollhättan (254.3) och Strömslundsskolan 7-9 (251.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Trollhättan?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Trollhättan?

Underlaget innehåller 8 kommunala och 3 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.