Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Umeå

20 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 230.6.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Umeå har Språkskolan (261.7), följd av Internationella Engelska Skolan Umeå (260.8) och Prolympia, Umeå (253.0).

Av skolorna i listan är 14 kommunala och 6 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 230.6.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1SpråkskolanEnskild261.7#195 av 1587
2Internationella Engelska Skolan UmeåEnskild260.8#204 av 1587
3Prolympia, UmeåEnskild253.0#307 av 1587
4Carlslundsskolan 7-9Kommunal247.6#390 av 1587
5Umeå Waldorfskola, grEnskild244.4#437 av 1587
6Obbola skolaKommunal243.9#447 av 1587
7Grubbeskolan 7-9Kommunal239.9#508 av 1587
8MinervaskolanEnskild238.6#541 av 1587
9Tegs centralskolaKommunal236.5#575 av 1587
10Hörnefors Centralskola F-9Kommunal233.1#651 av 1587
11BräntbergsskolanKommunal227.2#800 av 1587
12Storsjöskolan 2Kommunal225.3#839 av 1587
13Västangårds skola F-9Kommunal224.3#862 av 1587
14Södra Ålidhemsskolan 6-9Kommunal222.1#908 av 1587
15Hagaskolan F-9Kommunal217.9#1022 av 1587
16Maja BeskowskolanKommunal217.0#1040 av 1587
17Sävar skola 7-9Kommunal211.9#1152 av 1587
18HannaskolanEnskild205.1#1278 av 1587
19Ersängsskolan 7-9Kommunal201.3#1353 av 1587
20LinneaskolanKommunal199.5#1386 av 1587

SALSA i Umeå

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Internationella Engelska Skolan Umeå260.8244.0+6.0
2Ersängsskolan 7-9201.3200.0+3.0
3Grubbeskolan 7-9239.9254.0-6.0
4Prolympia, Umeå253.0256.0-7.0
5Tegs centralskola236.5243.0-7.0
6Hörnefors Centralskola F-9233.1232.0-7.0
7Carlslundsskolan 7-9247.6253.0-9.0
8Södra Ålidhemsskolan 6-9222.1239.0-11.0
9Storsjöskolan 2225.3257.0-15.0
10Linneaskolan199.5238.0-15.0
11Minervaskolan238.6251.0-18.0
12Maja Beskowskolan217.0245.0-18.0
13Hagaskolan F-9217.9250.0-20.0
14Bräntbergsskolan227.2212.0-24.0
15Västangårds skola F-9224.3255.0-27.0
16Språkskolan261.7254.0-29.0
17Umeå Waldorfskola, gr244.4266.0-33.0
18Sävar skola 7-9211.9247.0-34.0
19Obbola skola243.9239.0-39.0

Vanliga frågor om Umeå

Vilka är de bästa skolorna i Umeå?

Enligt meritvärde 2026 är Språkskolan den högst rankade grundskolan i Umeå med meritvärde 261.7. Andra topprankade skolor inkluderar Internationella Engelska Skolan Umeå (260.8) och Prolympia, Umeå (253.0). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Umeå?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Umeå?

Underlaget innehåller 14 kommunala och 6 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.