Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Upplands Väsby

9 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 242.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Upplands Väsby har Internationella Engelska Skolan Upplands Väsby (267.8), följd av Södervikskolan AB (261.4) och Sandbergska skolan (259.9).

Av skolorna i listan är 3 kommunala och 6 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 242.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Internationella Engelska Skolan Upplands VäsbyEnskild267.8#137 av 1587
2Södervikskolan ABEnskild261.4#197 av 1587
3Sandbergska skolanEnskild259.9#216 av 1587
4Sverigefinska skolan i Upplands VäsbyEnskild257.9#246 av 1587
5Vittra VäsbyEnskild244.9#432 av 1587
6Engelska skolan Upplands VäsbyEnskild241.4#478 av 1587
7GrimstaskolanKommunal230.3#719 av 1587
8Runby skolaKommunal227.4#793 av 1587
9Väsby skolaKommunal194.8#1440 av 1587

SALSA i Upplands Väsby

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Engelska skolan Upplands Väsby241.4215.0+31.0
2Väsby skola194.8199.0+25.0
3Södervikskolan AB261.4229.0+19.0
4Internationella Engelska Skolan Upplands Väsby267.8240.0+16.0
5Grimstaskolan230.3236.0+16.0
6Vittra Väsby244.9215.0+4.0
7Runby skola227.4229.0+1.0

Vanliga frågor om Upplands Väsby

Vilka är de bästa skolorna i Upplands Väsby?

Enligt meritvärde 2026 är Internationella Engelska Skolan Upplands Väsby den högst rankade grundskolan i Upplands Väsby med meritvärde 267.8. Andra topprankade skolor inkluderar Södervikskolan AB (261.4) och Sandbergska skolan (259.9). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Upplands Väsby?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Upplands Väsby?

Underlaget innehåller 3 kommunala och 6 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.