Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Uppsala

30 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 241.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Uppsala har Uppsala Musikklasser (297.2), följd av Kunskapsskolan Uppsala (281.9) och Vaksalaskolan (273.6).

Av skolorna i listan är 19 kommunala och 11 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 241.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Uppsala MusikklasserEnskild297.2#14 av 1587
2Kunskapsskolan UppsalaEnskild281.9#44 av 1587
3VaksalaskolanKommunal273.6#81 av 1587
4Internationella Engelska skolan UppsalaEnskild268.2#130 av 1587
5Rosendals skolaKommunal267.9#135 av 1587
6JENSEN grundskola Uppsala 2Enskild266.1#153 av 1587
7KatarinaskolanEnskild265.0#163 av 1587
8Kunskapsskolan Uppsala NorraEnskild262.4#187 av 1587
9PalmbladsskolanKommunal259.1#228 av 1587
10TunabergsskolanKommunal258.6#236 av 1587
11SverkerskolanKommunal255.8#265 av 1587
12Raoul Wallenbergskolan UppsalaEnskild254.9#277 av 1587
13Uppsala waldorfskolaEnskild254.6#282 av 1587
14KvarngärdesskolanKommunal253.1#306 av 1587
15TiundaskolanKommunal246.2#418 av 1587
16Stordammens skolaKommunal240.3#496 av 1587
17Gluntens MontessoriskolaEnskild240.0#506 av 1587
18ValsätraskolanKommunal238.7#537 av 1587
19Gåvsta skolaKommunal235.1#604 av 1587
20NannaskolanKommunal235.1#605 av 1587
21Almunge skolaKommunal233.8#631 av 1587
22Ansgarskolorna Kyrkskolan 7-9Enskild232.3#676 av 1587
23Västra StenhagenskolanKommunal228.7#763 av 1587
24ÄrentunaskolanKommunal228.2#776 av 1587
25Tuna skolaKommunal226.9#807 av 1587
26GottsundaskolanKommunal221.2#928 av 1587
27BjörkvallsskolanKommunal216.1#1063 av 1587
28von Bahrs skolaKommunal213.3#1121 av 1587
29GränbyskolanKommunal207.3#1245 av 1587
30Magelungens Grundskola UppsalaEnskild96.7#1581 av 1587

SALSA i Uppsala

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1JENSEN grundskola Uppsala 2266.1236.0+38.0
2Vaksalaskolan273.6229.0+25.0
3Tuna skola226.9223.0+22.0
4Uppsala Musikklasser297.2273.0+21.0
5Kvarngärdesskolan253.1263.0+18.0
6Västra Stenhagenskolan228.7227.0+15.0
7Kunskapsskolan Uppsala281.9259.0+14.0
8Tiundaskolan246.2234.0+14.0
9Almunge skola233.8227.0+14.0
10Kunskapsskolan Uppsala Norra262.4253.0+13.0
11Gåvsta skola235.1224.0+13.0
12von Bahrs skola213.3208.0+12.0
13Palmbladsskolan259.1236.0+10.0
14Tunabergsskolan258.6241.0+9.0
15Stordammens skola240.3231.0+7.0
16Raoul Wallenbergskolan Uppsala254.9239.0+4.0
17Gottsundaskolan221.2225.0+3.0
18Gränbyskolan207.3203.0+3.0
19Sverkerskolan255.8249.0+1.0
20Valsätraskolan238.7247.0+1.0
21Internationella Engelska skolan Uppsala268.2258.0-1.0
22Katarinaskolan265.0267.0-2.0
23Ärentunaskolan228.2237.0-3.0
24Björkvallsskolan216.1219.0-5.0
25Gluntens Montessoriskola240.0252.0-8.0
26Rosendals skola267.9238.0-9.0
27Nannaskolan235.1229.0-12.0
28Ansgarskolorna Kyrkskolan 7-9232.3241.0-16.0
29Uppsala waldorfskola254.6252.0-26.0

Vanliga frågor om Uppsala

Vilka är de bästa skolorna i Uppsala?

Enligt meritvärde 2026 är Uppsala Musikklasser den högst rankade grundskolan i Uppsala med meritvärde 297.2. Andra topprankade skolor inkluderar Kunskapsskolan Uppsala (281.9) och Vaksalaskolan (273.6). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Uppsala?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Uppsala?

Underlaget innehåller 19 kommunala och 11 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.