Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Vallentuna

9 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 229.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Vallentuna har Lovisedalsskolan (266.5), följd av Hagaskolan (260.4) och Bällstabergsskolan (258.7).

Av skolorna i listan är 5 kommunala och 4 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 229.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1LovisedalsskolanKommunal266.5#148 av 1587
2HagaskolanKommunal260.4#212 av 1587
3BällstabergsskolanKommunal258.7#234 av 1587
4Vittra VallentunaEnskild255.2#274 av 1587
5KarlslundsskolanKommunal252.8#309 av 1587
6Vallentuna FriskolaEnskild248.6#378 av 1587
7RosendalsskolanKommunal237.5#560 av 1587
8AktiviaskolanEnskild153.0#1567 av 1587
9Aktiviaskolan Enhet EkenEnskild132.7#1573 av 1587

SALSA i Vallentuna

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Vallentuna Friskola248.6248.0+17.0
2Lovisedalsskolan266.5248.0+15.0
3Hagaskolan260.4234.0+15.0
4Vittra Vallentuna255.2242.0+7.0
5Bällstabergsskolan258.7242.0+2.0
6Karlslundsskolan252.8238.0-7.0
7Rosendalsskolan237.5231.0-7.0

Vanliga frågor om Vallentuna

Vilka är de bästa skolorna i Vallentuna?

Enligt meritvärde 2026 är Lovisedalsskolan den högst rankade grundskolan i Vallentuna med meritvärde 266.5. Andra topprankade skolor inkluderar Hagaskolan (260.4) och Bällstabergsskolan (258.7). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Vallentuna?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Vallentuna?

Underlaget innehåller 5 kommunala och 4 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.