Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Varberg

13 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 223.9.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Varberg har Trönninge skola 4-9 (243.3), följd av Kunskapsskolan Varberg (239.5) och Ankarskolan 4-9 (238.7).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 2 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 223.9.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Trönninge skola 4-9Kommunal243.3#460 av 1587
2Kunskapsskolan VarbergEnskild239.5#516 av 1587
3Ankarskolan 4-9Kommunal238.7#538 av 1587
4Påskbergsskolan 4-9Kommunal231.4#696 av 1587
5Almers skola 4-9 och fritidshemKommunal228.8#759 av 1587
6Väröbackaskolan 4-9Kommunal227.9#781 av 1587
7Håstensskolan 8 och 9Kommunal226.8#813 av 1587
8Nyhemsskolan Varbergs Krist skEnskild221.0#936 av 1587
9Lindbergs skola 4-9Kommunal220.2#949 av 1587
10Hagaskolan 4-9Kommunal217.6#1027 av 1587
11Rolfstorps skola 4-9Kommunal214.6#1087 av 1587
12Bosgårdsskolan 4-9Kommunal205.0#1280 av 1587
13Vidhögeskolan 4-9Kommunal195.5#1434 av 1587

SALSA i Varberg

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Hagaskolan 4-9217.6209.0+23.0
2Nyhemsskolan Varbergs Krist sk221.0254.0+10.0
3Ankarskolan 4-9238.7245.0+2.0
4Lindbergs skola 4-9220.2228.00.0
5Håstensskolan 8 och 9226.8226.0-1.0
6Trönninge skola 4-9243.3242.0-2.0
7Kunskapsskolan Varberg239.5240.0-3.0
8Påskbergsskolan 4-9231.4240.0-7.0
9Rolfstorps skola 4-9214.6219.0-7.0
10Bosgårdsskolan 4-9205.0226.0-15.0
11Vidhögeskolan 4-9195.5218.0-15.0
12Väröbackaskolan 4-9227.9224.0-21.0
13Almers skola 4-9 och fritidshem228.8221.0-30.0

Vanliga frågor om Varberg

Vilka är de bästa skolorna i Varberg?

Enligt meritvärde 2026 är Trönninge skola 4-9 den högst rankade grundskolan i Varberg med meritvärde 243.3. Andra topprankade skolor inkluderar Kunskapsskolan Varberg (239.5) och Ankarskolan 4-9 (238.7). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Varberg?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Varberg?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 2 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.