Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Västerås

22 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 227.5.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Västerås har Grundskolan Äventyret (270.4), följd av Fryxellska skolan (269.5) och JENSEN grundskola Västerås (261.2).

Av skolorna i listan är 10 kommunala och 12 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 227.5.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Grundskolan ÄventyretEnskild270.4#114 av 1587
2Fryxellska skolanEnskild269.5#121 av 1587
3JENSEN grundskola VästeråsEnskild261.2#198 av 1587
4Kunskapsskolan VästeråsEnskild253.5#299 av 1587
5SkälbyskolanEnskild246.2#417 av 1587
6Noblaskolan HagabergEnskild244.8#434 av 1587
7ÖnstaskolanKommunal242.7#465 av 1587
8PilträdsskolanEnskild241.2#482 av 1587
9IrstaskolanKommunal239.0#526 av 1587
10RönnbyskolanKommunal232.8#662 av 1587
11CenturiaskolanEnskild229.1#749 av 1587
12Entréskolan VästeråsEnskild227.7#786 av 1587
13ViksängsskolanKommunal224.5#855 av 1587
14Internationella Engelska Skolan VästeråsEnskild221.8#914 av 1587
15AlmaskolanEnskild216.8#1047 av 1587
16TillbergaskolanKommunal211.8#1154 av 1587
17SkiljeboskolanKommunal210.8#1174 av 1587
18Noblaskolan HemdalEnskild200.8#1366 av 1587
19NybyggeskolanKommunal195.4#1435 av 1587
20PettersbergsskolanKommunal194.9#1439 av 1587
21PersboskolanKommunal191.7#1467 av 1587
22KristiansborgsskolanKommunal178.3#1534 av 1587

SALSA i Västerås

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Pilträdsskolan241.2189.0+30.0
2Skälbyskolan246.2211.0+20.0
3Noblaskolan Hagaberg244.8223.0+12.0
4Fryxellska skolan269.5260.0+11.0
5Pettersbergsskolan194.9180.0+6.0
6JENSEN grundskola Västerås261.2259.0+3.0
7Internationella Engelska Skolan Västerås221.8233.0+1.0
8Önstaskolan242.7222.00.0
9Nybyggeskolan195.4206.0-2.0
10Viksängsskolan224.5224.0-6.0
11Tillbergaskolan211.8232.0-6.0
12Skiljeboskolan210.8212.0-6.0
13Kunskapsskolan Västerås253.5262.0-7.0
14Irstaskolan239.0246.0-7.0
15Persboskolan191.7212.0-9.0
16Centuriaskolan229.1248.0-12.0
17Grundskolan Äventyret270.4230.0-13.0
18Rönnbyskolan232.8236.0-14.0
19Entréskolan Västerås227.7252.0-20.0
20Noblaskolan Hemdal200.8222.0-21.0
21Kristiansborgsskolan178.3216.0-22.0
22Almaskolan216.8240.0-46.0

Vanliga frågor om Västerås

Vilka är de bästa skolorna i Västerås?

Enligt meritvärde 2026 är Grundskolan Äventyret den högst rankade grundskolan i Västerås med meritvärde 270.4. Andra topprankade skolor inkluderar Fryxellska skolan (269.5) och JENSEN grundskola Västerås (261.2). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Västerås?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Västerås?

Underlaget innehåller 10 kommunala och 12 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.