Grundskola · kommunöversikt

Grundskolor i Växjö

16 skolor med redovisat meritvärde i underlaget. Kommunens genomsnitt är 225.3.

Källa: Skolverket, läsåret 2025/26 · Sorterat efter meritvärde i årskurs 9 · Så beräknas rankingen

Så ser underlaget ut

Högst meritvärde i Växjö har Prolympia Växjö (258.0), följd av Växjö Internationella Grundskola 7-9 (248.7) och Lammhults skola (240.3).

Av skolorna i listan är 11 kommunala och 5 fristående eller registrerade under annan huvudmannatyp. Genomsnittet i det här urvalet är 225.3.

Meritvärde beskriver betygsutfallet, inte hela skolan. Komplettera med SALSA där det finns. Trygghet, studiero och stöd (Skolenkäten) visas på de enskilda skolornas sidor; resväg och profil undersöker ni direkt med skolorna.

Lokal #SkolaTypMeritvärdeSverige #Jämför
1Prolympia VäxjöEnskild258.0#244 av 1587
2Växjö Internationella Grundskola 7-9Enskild248.7#375 av 1587
3Lammhults skolaKommunal240.3#492 av 1587
4Internationella Engelska Skolan VäxjöEnskild238.9#528 av 1587
5Pär Lagerkvistskolan 7-9Kommunal233.1#648 av 1587
6Kronoberg SkolaEnskild231.6#692 av 1587
7NorregårdskolanKommunal230.6#711 av 1587
8HagavikskolanKommunal227.3#796 av 1587
9Teleborg Centrum skola 2Kommunal221.6#922 av 1587
10Teleborg Centrum skola 1Kommunal219.7#962 av 1587
11MobergsskolanEnskild219.2#972 av 1587
12Braås skola 4-9Kommunal218.0#1020 av 1587
13RingsbergskolanKommunal217.8#1024 av 1587
14FagrabäckskolanKommunal216.9#1042 av 1587
15Elin Wägnerskolan 1Kommunal196.6#1418 av 1587
16Elin Wägnerskolan 2Kommunal186.3#1503 av 1587

SALSA i Växjö

SALSA justerar meritvärden baserat på socioekonomiska faktorer (t.ex. föräldrars utbildningsnivå, andel nyanlända). Positiv avvikelse betyder att eleverna presterar bättre än förväntat. Data från Kolada (SALSA) 2025; meritvärdet i tabellen avser läsåret 2025/26.

#SkolaMeritvärdeFörväntatSALSA-avvikelse
1Lammhults skola240.3197.0+31.0
2Växjö Internationella Grundskola 7-9248.7233.0+12.0
3Braås skola 4-9218.0211.0+12.0
4Prolympia Växjö258.0237.0+10.0
5Internationella Engelska Skolan Växjö238.9232.0+10.0
6Elin Wägnerskolan 1196.6222.0+7.0
7Kronoberg Skola231.6255.0+3.0
8Pär Lagerkvistskolan 7-9233.1238.0+1.0
9Hagavikskolan227.3252.0-6.0
10Teleborg Centrum skola 2221.6229.0-11.0
11Ringsbergskolan217.8229.0-11.0
12Norregårdskolan230.6236.0-12.0
13Fagrabäckskolan216.9220.0-15.0
14Teleborg Centrum skola 1219.7229.0-20.0
15Elin Wägnerskolan 2186.3212.0-39.0

Vanliga frågor om Växjö

Vilka är de bästa skolorna i Växjö?

Enligt meritvärde 2026 är Prolympia Växjö den högst rankade grundskolan i Växjö med meritvärde 258.0. Andra topprankade skolor inkluderar Växjö Internationella Grundskola 7-9 (248.7) och Lammhults skola (240.3). Kom ihåg att "bäst" kan betyda olika saker för olika familjer – meritvärde är bara en del av bilden.

Hur rankas skolor i Växjö?

Denna ranking baseras på genomsnittligt meritvärde -- summan av elevernas slutbetyg i årskurs 9. Data kommer från Skolverket och uppdateras årligen. Meritvärdet påverkas av många faktorer, inklusive socioekonomisk bakgrund och skolans resurser.

Visar listan vilka områden skolorna ligger i?

Listan är ordnad efter skola och visar inte stadsdelar. Öppna en skolprofil för adress, och använd kartan på startsidan för att se det geografiska läget.

Kommunal eller fristående skola i Växjö?

Underlaget innehåller 11 kommunala och 5 andra skolor. Huvudmannatypen säger inte i sig vilken skola som passar barnet; jämför arbetssätt, stöd, profil och praktiska förutsättningar.